Alchemilla mollis, czyli przywrotnik pospolity (znany również jako „gwiazdosz” i „lwia łapa”), zajmuje szczególne miejsce w medycynie ludowej. Na przestrzeni lat wykorzystywany był jako środek przeciwzapalny, moczopędny i antybakteryjny. Również współcześnie stosuje się go w formie naturalnego leku wspomagającego walkę z niektórymi dolegliwościami. Ziele przywrotnika stosuje się m.in. w celu uregulowania cyklu miesięcznego czy regeneracji skóry i błon śluzowych. Egzemplarze rośliny występują głównie na łąkach, w wilgotnych lasach oraz bezpośrednio przy drogach.
Ziele przywrotnika – co warto o nim wiedzieć?
Przywrotnik pospolity to nieduża roślina kwitnąca od początku maja do końca września. Wyróżnia się drobnymi kwiatami w żółto-zielonym odcieniu. Właściwości lecznicze przywrotnika zawarte są w kwitnącym zielu oraz w jego liściach, które przez zastosowaniem należy odpowiednio wysuszyć.
W Polsce można spotkać również inne, dziko rosnące gatunki, takie jak przywrotnik miękki oraz alpejski. W odróżnieniu od Alchemilla mollis, pozostałe rośliny mają właściwości wyłącznie ozdobne. Mogą być uprawiane w ogrodach lub w doniczkach, nie mają jednak zastosowania leczniczego.
Roślinę można uprawiać w przydomowym ogródku lub zbierać dziko rosnące egzemplarze, przy czym warto wybierać tylko te, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych dróg. Zanieczyszczenia bowiem mogą zminimalizować skuteczność leczenia. Liście i ziele zbiera się podczas kwitnienia przywrotnika. Roślinę suszy się w miejscu zacienionym, z dobrym przepływem powietrza.
Ziele przywrotnika – właściwości lecznicze
Jakie właściwości lecznicze ma ziele przywrotnika? Przede wszystkim działanie przeciwzapalne – okłady mogą być stosowane na otwarte, trudno gojące się rany lub wypryski. Przywrotnik nawilża uszkodzoną skórę i przyspiesza proces zdrowienia skóry, a także zmniejsza widoczność starych blizn. Okłady wewnętrzne świetnie sprawdzą się w przypadku wystąpienia podrażnienia i uszkodzenia śluzówki, z kolei stosowanie naparu jako płukanki pomaga zregenerować dziąsła i zagoić rany powstałe po wyrwaniu zęba czy innym zabiegu stomatologicznym.
Działanie łagodzące – napar lub okłady z przywrotnika pomagają pozbyć się dokuczliwych objawów związanych z menstruacją i menopauzą. Alchemilla mollis zmniejsza obfitość krwawienia i korzystnie wpływa na organizm kobiet, które mają skłonność do nieregularnych miesiączek.
Ogólne wzmocnienie odporności organizmu – ziele przywrotnika poleca się także w formie profilaktyki. Regularne przyjmowanie ziół, przy braku przeciwwskazań do codziennego stosowania, korzystnie wpływa na ogólny stan organizmu oraz samopoczucie. Okłady i napary z przywrotnika mogą być stosowane w leczeniu objawów zapalenia spojówek. Przemywanie nimi oczu jest całkowicie bezpieczne, a ich skuteczność jest równa skuteczności zastosowania rumianku. Napar może być wykorzystany również dla nasiadówek wspomagających leczenie stanów zapalnych i infekcji pochwy.
Alchemilla mollis może być stosowana zarówno w przypadku nietrzymania moczu, jak i jako środek moczopędny. Substancje zawarte w zielu wzmacniają mięśnie.
Przywrotnik – zastosowanie jako naturalny środek leczniczy
Można wyróżnić dwie formy zastosowanie przywrotnika: zewnętrzną (płukanki, okłady, parówki i nasiadówki) i wewnętrzną (sok z przywrotnika, napary, herbaty oraz okłady). Do przygotowania domowego środka leczniczego wykorzystuje się ziele i liście rośliny.
Przywrotnik lekarski może być wykorzystywany jako składnik naturalnych kremów lub maseczek do twarzy. Stosowany w ten sposób wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia, minimalizujące widoczność popękanych naczynek oraz porów, zmniejszające zmarszczki mimiczne oraz łagodzące i zabliźniające wypryski i inne zmiany skórne.
Herbata z przywrotnika – przepis krok po kroku
Napar z ziela przywrotnika można stosować w przypadku wystąpienia problemów żołądkowych lub braku apetytu. Regularne spożywanie herbaty pomaga na trawienie.
Składniki:
- ziele przywrotnika w saszetkach,
- cukier (opcjonalnie) - 1 łyżeczka.
Sposób przygotowania:
- Czubatą łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody.
- Dla zwiększenia intensywności i skuteczności naparu, przykryć szklankę pokrywką i zaparzać przez około 10 minut.
- Całość przecedzić i wypić pół szklanki naparu. Napar przed wypiciem można posłodzić.
Tak przygotowaną herbatę z przywrotnika można pić 2–3 razy dziennie, nie więcej niż pół szklanki za jednym razem.
Gdzie kupić ziele przywrotnika?
Ziele przywrotnika można kupić w każdej aptece. Alchemilla mollis sprzedawany jest w różnej postaci. Można nabyć zarówno wysuszone liście, jak i gotowe produkty, np. herbaty, które wystarczy zalać wodą. Warto wybierać jednak możliwie jak najbardziej naturalne środki, które można przygotowywać w domowych warunkach. Dzięki temu ziele można będzie wykorzystać na znacznie więcej sposobów, w zależności od swoich potrzeb.
Zobacz wideo: Problemy z bezsennością - jak sobie radzić?
Zobacz także:
- Poddała się masażowi onkologicznemu: "Spowodował, że zaczęłam oddychać. Wszystko ze mnie odpływało"
- Jak wygląda walka z depresją? "Przeszłyśmy przez piekło"
- Ból głowy i zaburzenia snu - objawy nadużywania internetu przez nastolatków. Jak rozpoznać uzależnienie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Helin Loik-Tomson/Getty Images