Profilaktyka zdrowia

Jak wygląda walka z depresją? "Przeszłyśmy przez piekło"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Europejski Dzień Walki z Depresją

Depresja może się rozwinąć u każdego z nas bez względu na wiek czy status społeczny. Jedną z osób, która jej doświadczyła, jest wokalistka Mika Urbaniak. Wspólnie ze swoją mamą Urszulą Dudziak opowiedziały w Dzień Dobry TVN, jak się żyje z tą chorobą.

Depresja - jak z nią walczyć?

O tym, jak trudna i ciężka jest walka z depresją, na własnej skórze przekonała się Mika Urbaniak, córka Urszuli Dudziak, wokalistki. - Kiedy miałam 19 lat, rzuciłam szkołę. Przez dwa tygodnie tylko leżałam w łóżku. Wtedy też pierwszy raz pojawiły się u mnie myśli samobójcze. Wiedziałam, że to nie jest zwykły smutek - wspominała w Dzień Dobry TVN Mika.

Pierwsze zmiany zauważyła już w wieku 15 lat. - W tamtym czasie pisałam pamiętnik. Przelewanie swoich emocji, smutku na papier bardzo mi pomogło - dodała.

Mimo że depresja to ciężka choroba, wciąż zdarzają się osoby, które łączą ją ze słabością charakteru pacjenta. Tymczasem depresja wymaga specjalistycznego leczenia i wywraca życie chorego oraz jego bliskich do góry nogami. - Dzisiaj, kiedy patrzę na Mikę, która tak pięknie wraca do zdrowia, czuję się najszczęśliwszą osobą na świecie - mówiła Urszula Dudziak. Jednak dojście do tego momentu było niezwykle ciężkim doświadczeniem.

- Przeszłyśmy przez piekło. Mika była też uzależniona od alkoholu. Długo nie było wiadomo, czy objawy, które ma, są spowodowane chorobą alkoholową czy dwubiegunową, bo ona też była brana pod uwagę. Dopiero kiedy uporałyśmy się uzależnieniem coś się zmieniło i znalazłyśmy pomoc - opowiadała wokalistka.

Twarze depresji

Statystki pokazują, że nawet 350 mln ludzi na całym świecie zmaga się z depresją. Na ile te dane są wiarygodne - trudno powiedzieć. Choroby psychiczne wciąż są tematem tabu i wiele osób wstydzi się pójść do lekarza i poprosić o pomoc.

1 października - w Europejski Dzień Walki z Depresją - po raz kolejny wystartowała kampania społeczna "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Jej celem jest "oswojenie" choroby i uzmysłowienie innym, że w proszeniu o pomoc nie ma nic złego. Osoby czujące, że smutek, którego doświadczają, nie jest tylko chwilowym spadkiem nastroju, ale wstydzą się pójść do specjalisty, pomoc mogą znaleźć na stronie kampanii.

- Fundacja "Twarze depresji" wyszła z fantastyczną inicjatywą. Teraz, w czasie pandemii ona jest szczególnie cenna i potrzebna. Apeluję do wszystkich, którzy tego potrzebują, aby przełamali swój strach i poszukali pomocy - podkreśliła Urszula Dudziak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości