Związki i seks

Jakie typy osobowości mają największe skłonności do zdrady?

Związki i seks

Aktualizacja:

Zdrada jest jednym z najboleśniejszych doświadczeń, jakie mogą nas spotkać ze strony partnera. Przy tym temat ten wciąż dla większości z nas jest bardzo wstydliwy. Niesłusznie. Dopiero rozmowa o niewierności pozwala nam bowiem odkryć pewne mechanizmy. Istnieją choćby określone typy osobowości, które mają największe skłonności do zdrady. Jakie?

Jakie typy osobowości zdradzają

Na temat zdrady w środowym wydaniu Dzień Dobry TVN wypowiedziały się ekspertki - Agata Młynarska i Magdalena Chorzowska. Zastanowiły się m.in. nad typami osobowości, które mają największą tendencję do niewierności.

Wiadomo, że osoba, która zdradza, jest otwarta na doświadczenia, poszukuje adrenaliny, wyzwań, często bywa wśród ludzi, a także szuka adoracji. Nierzadko jest niedowartościowana i potwierdza swoją wartość poprzez kolejne kochanki lub kochanków. Często jest to osoba, która jest narcyzem, a także cechuje ją chwiejność emocjonalna

- wyjaśniła ekspertka.

Niektórzy zdradzają również, by zrobić partnerce lub partnerowi na złość. Odczuwają satysfakcję nawet jeśli ta druga strona o niczym nie wie.

Typy zdrad

Magdalena Chorzowska wyjaśniła, że istnieją różna rodzaje zdrady i szereg innych motywacji. Obok czynów popełnianych z pełną premedytacją, co pokazał wcześniejszy przykład, bywają również akty wynikające z konkretnej sytuacji. Agata Młynarska zwróciła przy tym uwagę, że niewierność nie ogranicza się jedynie do tego, co fizyczne.

Również zdradą jest, i Sandra Kubicka tego doświadczyła, permanentne obcowanie z towarzystwem, które pokazuje sobie np. zdjęcia nagich kobiet

- wytłumaczyła dziennikarka.

Jak poradzić sobie ze zdradą

Zdrada jest niewątpliwie trudnym doświadczeniem. By jednak wyciągnąć z niej nauką na przyszłość i przede wszystkim uporać się z tym bagażem, konieczne jest szukanie pomocy wśród innych. Psycholożka zwróciła uwagę, by były to osoby, które faktycznie chcą nas wysłuchać i wesprzeć. Nie jest bowiem dobrze usłyszeć, że niewierność partnera/partnerki jest czymś nieistotnym, skoro"od lat tworzy się z nim lub nią piękną parę". Takie słowa zaś padają dość często.

Są sesje indywidualne i ja polecam przepracowanie z psychologiem tak dużego kryzysu, bo on się wiąże absolutnie ze wszystkim - i z brakiem poczucia bezpieczeństwa, i z samooceną, która nagle bardzo spada

- podpowiedziała Magdalena Chorzowska.

Nieocenionym źródłami wsparcia mogą więc być nie tylko zaufani przyjaciele, którzy nas rozumieją, i którym nie wstydzimy się powiedzieć o problemie, lecz także psycholog lub osoby mające podobne doświadczenia.

"Kobiety bez tabu" Agaty Młynarskiej

Temat zdrady, choć dotknął wiele osób, nadal bywa uważany za wstydliwy. Przełamać tabu zdecydowała Agata Młynarska. 2 września o godzinie 21.55 na antenie TVN Style odbędzie się telewizyjna premiera jej najnowszego programu "Kobiety bez tabu". Pierwszy odcinek można już było obejrzeć na żywo na profilu YouTube TVN oraz na fanpage'u TVN Style.

Zawsze są tematy tabu, bo tabu graniczy z czymś, co nazywamy wstydem, lękiem, niepokojem, czymś, co jest nieznane albo czymś, co chcemy ukryć. Tak naprawdę nie powinno być taki tematów, ponieważ jeżeli rozmawiamy, to jest nam łatwiej zderzyć się zrozumieć to, co nas w życiu spotyka

- wyjaśniała w studiu Dzień Dobry TVN Agata Młynarska.

Dziennikarka zwróciła uwagę, że trudno jest namówić kogoś do tego, by przyznał się do popełnienia zdrady lub bycia jej ofiarą. Tymczasem w programie swoim doświadczeniem bycia ofiarą niewierności podzieliła się Sandra Kubicka.

Zobacz także:

Ania Starmach świętuje rocznicę ślubu, o której... prawie zapomniała: "Taka ze mnie żona"

Tego nie wiecie o Keanu Reevesie. Pomimo życiowych dramatów udało mu się osiągnąć sukces

Natalia Lesz - jak zmieniło ją macierzyństwo? "Wycofanie się z aktywności medialnej dobrze mi zrobiło"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości