Odkrycie prawdy o zdradzie lub otrzymanie o niej informacji jest zawsze bardzo bolesnym przeżyciem. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy był to „świeży” związek, czy trwał już kilkanaście lat. Osoba zdradzona odczuwa rozczarowanie, bezradność, smutek i złość. Jak poradzić sobie ze zdradą? Czy warto ratować związek?
- Dlaczego on/ona zdradziła?
- Jak radzić sobie ze zdradą partnera? Odreagowanie
- Budowanie zaufania jako sposób, jak radzić sobie po zdradzie
- Jak poradzić sobie ze zdradą? Pomoc psychologa
Zobacz też:
Niedopasowanie, zdrada, alkohol. Dlaczego się rozwodzimy?
Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chcemy dalej utrzymywać związek? Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania na to, jak poradzić sobie po zdradzie. Może być tak, że nie wyobrażamy sobie dalszego życia ze zdradzającą osobą i z góry wiemy, że nie uda się odbudować naszego zaufania. W takich sytuacjach nie warto ciągnąć relacji na siłę, lepiej po prostu odejść.
Rozstanie może być bardzo bolesne, jednak pamiętajmy, że dalsze trwanie w związku nie miałoby sensu i mogłoby przynieść jeszcze więcej bólu niż samo zerwanie. Nie ma sensu ratować relacji za wszelką cenę. Dzięki rozstaniu dajemy sobie szansę na „przechorowanie” sytuacji i wejście w nowy, tym razem szczęśliwy związek.
Pamiętajmy jednak, aby nie dać się „zmanipulować” drugiej połówce, która zdradzała. Mogą pojawić się łzy, obietnice poprawy, natychmiastowego zerwania tamtej relacji. Najważniejsze są w tej sytuacji uczucia nasze, a nie osoby, która nas zdradzała. Niekiedy możemy usłyszeć: „zdradziła raz, zdradzi i drugi”. Bardzo często okazuje się to prawdą, jednak należy pamiętać, że zawsze istnieją wyjątki. Jeśli jednak zdecydujemy się kontynuować związek, należy przygotować się na pracę nad jego odbudowaniem.
Więcej:
Singielka, czy rozwódka? Która szybciej znajdzie partnera?
Dlaczego on/ona zdradziła?
Należy się zastanowić, co spowodowało zdradę. Najlepiej jest na spokojnie usiąść i przedyskutować sprawę. Odkrycie przyczyny to dość skuteczna metoda na to, jak poradzić sobie ze zdradą partnera. Nie będzie to łatwe, ale należy spróbować odłożyć wszelkie emocje na bok. Bardzo ważna w takiej rozmowie jest szczerość – zdradzająca żona lub mąż powinni zastanowić się, dlaczego doszło do zdrady, czego brakowało im w związku i czy szukali tego u innej osoby. Być może zdrada była jednorazowa – podyktowana kaprysem, alkoholem, poczuciem samotności. Jeśli osoba, która zdradziła bardzo tego żałuje, istnieją spore szanse na to, że będzie starała się odbudować nasze zaufanie, o ile oczywiście jej intencje są szczere. Jeśli chodzi o zdradę kobiety, warto wziąć pod uwagę, że decydują się one na nią, kiedy brakuje im zrozumienia, wsparcia lub zwyczajnej czułości. Żona mogła zdradzać męża, ponieważ ten nie zaspokajał jej potrzeb w tej sferze – był wciąż zajęty sobą, swoją karierą, lekceważył prośby żony o poświęcenie jej czasu. Odpowiedzialność za zdradę może więc leżeć po obu stronach. Być może oboje przestaliście się starać i angażować w związek, całkowicie zatracając się w problemach dnia codziennego? Z takich sytuacji należy wyciągać wnioski i nie powielać w przyszłości tych samych błędów.
Jak radzić sobie ze zdradą partnera? Odreagowanie
Uczucia, których doświadczamy po zdradzie, są bardzo trudne. Należy sobie pozwolić na to, aby je odreagować. Wszystkie złe emocje musimy z siebie wyrzucić, w przeciwnym razie po niedługim czasie znowu powrócą – ze zdwojoną siłą. Bez tego będzie niezwykle trudno poradzić sobie ze zdradą. Nie duśmy w sobie złości i żalu. Jeśli decydujemy się na zakończenie związku, umówmy się z najlepszą przyjaciółką na spotkanie i nie hamujmy łez. Jeśli trzeba, krzyczmy – ulga gwarantowana. Osoby tłumiące uczucia po zdradzie cierpią bardzo długo, może nawet dojść u nich do rozwinięcia się depresji lub innej choroby. Tłumiące uczucie nie pozwalają również wejść w nowy związek. Jeśli decydujemy się na utrzymanie związku, można wypłakać się partnerowi, który zdradził. Łzy, złość i frustracja, jaką wylejecie, będzie dla niego swoistą nauczką i pozwoli uświadomić mu, jakie uczucia wzbudzała jego niewierność.
Więcej: Co to jest cyberseks (cyber sex)? Gdzie go uprawiać? Czy można się uzależnić?
Budowanie zaufania jako sposób, jak radzić sobie po zdradzie
Zdradza jest jak wyburzenie domu, który się wcześniej zbudowało. Tym domem jest zaufanie. Odbudowanie zaufania, podobnie jak odbudowanie domu, kosztuje dość dużo. Jeśli padło postanowienie o ratowaniu związku, stopniowo starajcie się odbudować zniszczone zaufanie. Wymaga to jednak pracy i zaangażowania. Swoistymi „cegłami”, które na nowo budują dom, jakim jest zaufanie, są rozmowa, czułość i zainteresowanie partnera. Nie należy szukać pretekstów do kłótni lub wciąż wypominać zdradę. Nie wolno również starać się na siłę szukać dowodów kolejnej zdrady. Takie działania nie pomagają odbudować zaufania i wprowadzają napiętą atmosferę w związku. Pozwólmy drugiej osobie na wynagrodzenie nam zdrady – dajmy jej pole do popisu, jednocześnie nie podkopując jej dobrych intencji. Należy się jednak przygotować na to, że budowanie zaufania od nowa jest procesem długotrwałym.
Jak poradzić sobie ze zdradą? Pomoc psychologa
Nie ważne, czy zakończyliśmy związek, czy staramy się go odbudować. Warto jest udać się po pomoc do psychologa. Jest to dość skuteczny sposób na to, jak poradzić sobie po zdradzie. W przypadku chęci odbudowania związku, warto udać się na terapię dla par, która pomoże naprawić relacje. Terapia to również dobry sposób na to, jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem. Uczucia towarzyszące tym zjawiskom są bardzo trudne do przeżywania, dlatego warto poprosić o pomoc psychologa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN