Technologia

Tysiące Polaków otrzymały niepokojące SMS-y. Dr Maciej Kawecki: "To próba wyłudzenia i efekt wycieku danych"

Technologia

Aktualizacja:
Tomasz Urbanek/East News

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - dostałeś takiego SMS-a? Uważaj, bo jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Jak wyjaśnił dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii, atak oszustów może mieć powiązania z ostatnim wyciekiem danych z Facebooka. Co robić po otrzymaniu takiej wiadomości?

Facebook od lat pozostaje najpopularniejszą platformą wśród mediów społecznościowych na świecie. Tym bardziej niepojący jest fakt, że kilka dni temu dane 553 milionów użytkowników wyciekły do sieci. Według szacunków specjalistów sytuacja dotknęła 2,6 miliona Polaków. Jak się okazuje, na skutki wycieku nie trzeba było długo czekać.

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne"

Dr Maciej Kawecki jest stałym gościem naszego programu. Ostatnio opowiadał widzom o wspomnianym wycieku danych z Facebooka. W nawiązaniu do wywiadu opublikował na swoim Facebooku post ku przestrodze innym. Chodzi o podejrzane SMS-y, jakie przyszły do wielu osób. Jak wytłumaczył, wiadomość o zatrzymanej przez służby celne paczce, jest w rzeczywistości próbą wyłudzenia pieniędzy.

- Tysiące osób otrzymało dziś takie wiadomości. Naruszenie na ogromną skalę. To próba wyłudzenia i efekt wycieku danych z #FB. Nie wolno klikać. Usuwamy takie wiadomości z historii. Proszę o udostępnianie. Bezpieczeństwa! - czytamy we wpisie Kaweckiego.

Uwaga na SMS-y

Do niedawna oszuści wyłudzali pieniądze głównie przez telefon. Wykorzystywali stare metody "na wnuczka" czy "na policjanta". Czasy jednak się zmieniają i obecnie trzeba uważać nie tylko na to, kto do nas dzwoni, ale też na to, jakie SMS-y otrzymujemy.

Oczywiście samo przeczytanie podejrzanej wiadomości nie wiąże się jeszcze z utratą środków na koncie. Zgodnie z zaleceniami dr. Macieja Kaweckiego powinniśmy jednak jak najszybciej usunąć takiego SMS-a i pod żadnym pozorem nie klikać w dołączony link.

Przestępcy nie oszczędzają nikogo. W ostatnich miesiącach wiele gwiazd opowiedziało publicznie o swoich przykrych sytuacjach związanych z próbą oszustwa. Aktorka Dominika Gwit szybko ostrzegła swoich fanów przed podobnymi telefonami. Piosenkarka Agnieszka Chylińska z kolei skierowała sprawę na policję.

Zobacz też:

Kinga Rusin padła ofiarą oszusta. "Jest w zasadzie bezkarny"

Matka i niemowlę zginęli w tragicznym wypadku w województwie śląskim

Jennifer Lopez i Alex Rodriguez rozstali się. Para wydała oświadczenie: "Nadal będziemy ze sobą współpracować"

Zobacz wideo: Jak zabezpieczyć swoje dane?

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości