Jak sterować dronem? Podstawowe zasady pilotażu

Autor:
Adrian
Adamczyk
dron nad miastem

Latanie dronem może sprawiać dużo frajdy. Aby tak się stało, trzeba nauczyć się podstawowych zasad pilotowania drona. Podczas pierwszego lotu warto lecieć wolno i przez cały czas trzymać palce na drążkach kontrolera. W początkowej fazie lotu najważniejsza jest orientacja drona.

Latając dronem, można skupić się wyłącznie na samej przyjemności pilotażu. Można też wykorzystać drona do robienia pięknych zdjęć z perspektywy lotu ptaka.

Jak sterować dronem – działanie kontrolera

Przed rozpoczęciem pierwszego lotu niezbędne jest dokładne poznanie drona, którego mamy zamiar pilotować. Trzeba dokładnie poznać jego budowę, a także sposób obsługi kontrolera. Bez dokładnego poznania zasad działania kontrolera nie ma możliwości odpowiedniego sterowania dronem. Na podstawowe elementy kontrolera składają się:

 • Lewy drążek pracujący w systemie góra i dół, decydujący o wysokości, na której leci dron.
 • Lewy drążek przesuwający się w prawo i lewo, decydujący o kierunku obrotu drona.
 • Drążek po prawej stronie, który przesuwać można w górę i w dół – odpowiada za kierunek lotu – przesunięty w górę kieruje drona do przodu, natomiast przesunięty w dół nadaje kierunek lotu do tyłu.
 • Prawy drążek o kierunkach w lewo i w prawo nadaje dronowi wychył, odpowiednio w lewo lub w prawo.

Nawet osoby, które nigdy wcześniej nie sterowały dronem, mogą szybko i skutecznie nauczyć się podstaw tej sztuki. W wielu dronach można skorzystać z trybu dla początkujących lub symulatora. Dzięki nim w bezpieczny sposób można nauczyć się podstaw pilotażu.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bardzo ważnym akcesorium ułatwiającym sterowanie dronem są mapy. W internecie dostępne są mapy z zaznaczonymi obszarami, gdzie loty dronem są zakazane. Bardzo użyteczna jest mapa Google, w której nakreślone są granice stref. Można też skorzystać z aplikacji przeznaczonej dla telefonów komórkowych, dzięki czemu na bieżąco da się śledzić obszar, w którym się znajdujemy.

Nauka sterowania dronem – gdzie można bezpiecznie ćwiczyć latanie?

Po opanowaniu podstaw kontroli, można rozpocząć przygotowania do lotu. Przede wszystkim trzeba rozpoznać teren, w którym mamy zamiar latać dronem. Niezbędne jest dokładne poznanie okolicznego terenu, aby po rozpoczęciu lotu nie trafić na takie „niespodzianki” jak linie wysokiego napięcia, budynki czy drzewa. Poza tym trzeba poznać warunki atmosferyczne, wiatr i temperatura mają bowiem wpływ na długość pracy akumulatora. Jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora, to bezpieczne wylądowanie dronem może okazać się niemożliwe, co może spowodować jego uszkodzenie lub nawet zniszczenie.

Przed startem trzeba sprawdzić kilka podstawowych elementów, warto więc mieć przygotowaną listę kontrolną:

 • Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan techniczny drona, czy nie ma na nim widocznych pęknięć i innych uszkodzeń.
 • Należy też sprawdzić obowiązujące przepisy na terenie, na którym chcemy latać.
 • Trzeba ocenić warunki pogodowe.
 • W kolejnym kroku należy sprawdzić prawidłowość podłączenia całej aparatury.
 • Niezbędne jest też skontrolowanie terenu startu i lądowania, aby dron przy tych czynnościach nie uległ uszkodzeniu.
 • Sprawdzenie ustawienia kamery to nie tylko zapewnienie dobrych wrażeń wizualnych, ale także duże ułatwienie przy późniejszym sterowaniu dronem, a zwłaszcza lądowaniu.
 • Przed startem trzeba jasno zakomunikować wszystkim osobom znajdującym się w pobliżu, że właśnie rozpoczynamy lot dronem.
 • W czasie samego lotu trzeba nieustannie monitorować wszystkie parametry drona, zwłaszcza poziom naładowania akumulatora.

Jak latać dronem – start i lądowanie

Najważniejszymi elementami lotu dronem są start i lądowanie. Należy upewnić się, że strefa, w której chcemy latać, jest dopuszczona do lotów. Po włączeniu drona trzeba monitorować jego ustawienia, a przede wszystkim poziom naładowania akumulatora. Kiedy dron zostanie sprawdzony, powoli przesuwamy prawy joystick do góry, aby dron uniósł się nieco nad ziemią. Następnie drona ustawić trzeba w okolicy miejsca startu i kontynuować kontrolę parametrów. Dzięki temu w sytuacji pojawienia się problemów będzie można bardzo łatwo wylądować. Jeżeli warunki są odpowiednie, a dron nie wykazuje uszkodzeń, można unosić go na większą wysokość.

Podobne procedury realizowane są w procesie lądowania. Przede wszystkim trzeba poinformować wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu, że dron zbliża się do ładowania. Drona doprowadzamy do pozycji, w której chcemy posadzić go na ziemi i powoli zmniejszamy prędkość. Kiedy dron wyląduje, trzeba upewnić się, że śmigła przestały się poruszać. Dopiero kiedy mamy pewność, że silniki drona już nie pracują, odłączamy akumulator i przenosimy drona lub demontujemy jego śmigła.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dennis Fritzenktter/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości