Koniec haseł? Google, Microsoft i Apple zapowiadają rewolucję

hasło do systemu
Koniec haseł? Google, Microsoft i Apple zapowiadają rewolucję
Źródło: RayaHristova/Getty Images
Hasła do różnych kont, aplikacji, stron czy urządzeń z założenia mają chronić dostępu do nich. W praktyce jednak to one są najsłabszym elementem całego systemu zabezpieczeń. Czym można je zastąpić?

Hasła nie chronią skutecznie

Hasła często nie są w stanie skutecznie zabezpieczać naszych danych i pieniędzy. Jedną z przyczyn jest fakt, że bardzo często używamy jednego hasła w dziesiątkach różnych aplikacji, platform, stron itd. Według danych szacunkowych hasła, które trafiły w niepowołane ręce, odpowiadają za 80 proc. przypadków naruszenia różnych danych i poufnych informacji.

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Czym zastąpić hasła?

Producenci technologiczni są świadomi tego problemu, jego skali i od około 10 lat pracują nad przyszłością, w której hasła staną się zbędne. W 2012 roku powstała organizacja FIDO Alliance, która opracowała nowoczesne metody uwierzytelniania i dostępów do różnych kont na stronach czy aplikacjach. Rozwiązania te mają być stopniowo wprowadzane i rozpowszechniane wśród wszystkich użytkowników smartfonów, komputerów i innych urządzeń.

Logowanie bez hasła już w 2023 roku? Opinia Google, Apple i Microsoft

Google, Apple i Microsoft, czyli firmy, które stworzyły największe systemy operacyjne na świecie, zgodnie ogłosiły, że na skutek wspólnie podejmowanych wysiłków, są gotowe do zaadaptowania bezhasłowego standardu uwierzytelniania opracowanego przez FIDO Alliance i World Wide Web Consortium.

W 2023 technologia ta ma trafić na takie platformy jak Android, iOS, Windows, macOS czy Chrome OS, a także do najpopularniejszych przeglądarek. Pełna adaptacja systemu zależna będzie jednak od twórców stron i aplikacji, dlatego całkowite przejście na bezhasłowe uwierzytelnianie w wielu przypadkach może potrwać miesiące lub nawet lata. Tak czy siak, obecnie znalezienie innego systemu zabezpieczeń niż zwykłe hasła, staje się konieczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: komorkomania.pl

Źródło zdjęcia głównego: RayaHristova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości