Hobby

Niezwykłe osiedle w Żorach. Zwierzęta z bukszpanu odmieniły otoczenie

Hobby

Nie trzeba jechać do Wersalu, aby zobaczyć fantazyjnie przycięte żywopłoty. Mieszkańcy śląskiego osiedla wiedzą, jak zadbać o swoje otoczenie tak, aby było pięknie i z pomysłem. Zamienili swoje ogródki w niesamowity ogród... zoologiczny.

Formowanie i przycinanie bukszpanu

Bukszpan jest popularną rośliną wśród tych, którzy decydują się na zorganizowanie w ogrodzie żywopłotu. Choć tę formę kształtowania zieleni znano już dużo wcześniej, wykfalifikowani specjaliści tworzyli topiary m.in. w starożytnym Rzymie. Zapomniane na wieki formy pokochał barok i ogrody w stylu francuskim. Następnie ustąpiły miejsca romantycznym, angielskim zieleńcom, aby triumfalnie powrócić w XIX wieku.

Aby zobaczyć przykłady niesamowitego wykorzystania tej rośliny nie trzeba wybierać się w podróż nad Sekwanę. Wystarczy udać się do Żor, gdzie mieszkańcy jednego z osiedli stworzyli niesamowity ogród, którego głównym elementem są zwierzęta wycięte z właśnie z bukszpanu.

Pomiędzy blokami na osiedlu Pawlikowskiego wyrosło prawdziwe mini zoo. Jest smok, jest żyrafa, wiewiórka, jest nawet kolekcja dzbanów. Wszystko bardzo ekologiczne i bardzo zielone

- wyliczała Dagmara Kowalczyk.

Czym są topiary?

Są to rośliny, których kształt i forma została nadana przez człowieka. Ich najbardziej podstawową formą jest żywopłot. Te bardziej wyrafinowane, przybierają formę zwierząt lub przedmiotów. Skomplikowane kształty - takie jak powstają na osiedlu w Żorach, wymagają specjalnej konstrukcji.

To wszystko robi u nas na osiedlu pan Czesław - powiedział mieszkaniec Żor i współtwórca ogrodu. - My pomagamy. Ja maluje, razem to wszystko przenosimy - wymieniał.

Stworzenie jednej żywej rzeźby może trwać nawet osiem lat, zanim specjalny stelaż obrosną rośliny. Niezwykły ogród nie tylko cieszy oko przechodniów, ale jest również sposobem na spędzanie wolnego czasu grupy przyjaciół.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Babie ucho w polskich lasach. Dlaczego jest śmiertelnie groźne?

Związki w czasie pandemii. "Część z nas tkwi w nich dla dobra dzieci. Nie wolno nam tego robić"

Powstanie pomnik Krzysztofa Krawczyka? Andrzej Kosmala: "Sprawa jest wciąż w etapie organizacyjnym"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości