Jak stworzyć ogród pełen kolorów? Warto pamiętać o kilku zasadach

HGTV: Ogród pełen kolorów
Ogród od zawsze kojarzy się ze spokojem i powrotem do natury. Każdy, kto marzy o ukwieconym skrawku ziemi, chciałby, aby festiwal kolorów trwał od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków. Jak osiągnąć taki efekt? Zainspiruj się pomysłami pani Bożeny z programu "Nowa Maja w ogrodzie".

Jak założyć kolorowy ogród?

Dobrze obmyślany ogród jest niczym świetny obraz, którego kompozycja została starannie przemyślana przez malarza. W kadrze nie znajduje sie nic przypadkowego i nie ma miejsca na pustkę. Ogród niczym z obrazów Claude'a Moneta może mieć każdy, wystarczy odpowiednio zaplanowac przestrzeń i myśleć o kwiatach jak o barwnych plamach nakładanych na płótno.

Kolorowe rabaty to również bogactwo gatunków roślin. Warto pamiętać o tym, że kolorowe są nie tylko kwiaty, ale również łodygi i liscie. Już z samych odcieni zieleni można wykreować niezwykłą kompozycję.

Istototne jest również, aby o planowanych nasadzeniach myśleć warstwowo, tak aby całości nie przerywały puste przestrzenie. Warto również wziąć pod uwagę sezonowość, tak aby kwitnienia następowały po sobie, ciesząc oko przez cały okres wegetacji.

Maja Popielarska i kolorowy ogród w HGTV i Player Pl

W programie "Nowa Maja w ogrodzie" odwiedziła ogród pani Bożeny. Barwny zakątek jest precyzyjnie przemyślaną przestrzenią, której poszczególne części wynikają z siebie, tworząc harmonijną całość.

Zakładając kolorowy ogród warto przestrzegać kilku zasad, które ułatwią stworzenie wymarzonego pejzażu.

  • Rodzaj gleby. Każda roślina będzie wymagała innego podłoża, co sprawi, że poszukując odpowiednich gatunków, wizualne bogactwo stanie się naturalnym rezultatem.
  • Grupowanie. Tylko liczne nasadzenia sprawią, że uzyskany zostanie efekt "plamy" koloru.
  • Długość kwitnienia. Są rośliny, które nawet uschnięte, utrzymują barwne kwiaty. Do takich gatunków należy mikołajek alpejski.
  • Nasłonecznienie. Nie wszystkie rośliny będą czuły się dobrze w mocno eksponowanych miejscach jak np. języczka Przewalskiego, która najlepiej czuje się na lekko zacienionych rabatach.
  • Warstwowość. Efekt można uzyskać nie tylko sadząc kwiaty w różnych rozmiarach, ale również przycinając je tuż po kwitnieniu. W ten sposób można postąpić m.in. z kocimiętką.

W programie "Nowa Maja w ogrodzie" można poznać nie tylko tajniki uprawy roślin i dbania o zieleń, ale również nacieszyć wzrok ujęciami z niesamowitych miejsc tworzonych przez prawdziwych pasjonatów. Kiedy oglądać program? Nowe odcinki w każdą sobotę o 9:55 na antenie HGTV. Całą serie możesz oglądać na player.pl .

Zobacz także:

Anita Lipnicka pokazała dom zaprojektowany przez męża. Sonia Bohosiewicz: "Cudne!"

Gynostemma pentaphyllum, czyli ziele długowieczności – zastosowanie i przeciwwskazania

Pamiętacie zwycięzcę "Project Runway"? Jacob zdradza nam: "Nadchodzi trochę zmian. To będzie coś nowego"

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości