Finanse i Praca

Jak pracować mniej a efektywniej? Odpowiedź na to pytanie zna Radosław Kotarski

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Często odnosimy wrażenie, że pracujemy za dużo. Zostajemy po godzinach, non stop sprawdzamy pocztę służbową, ale efekty tej pracy okazują się mizerne. Co robimy źle? O tym, jak być efektywnym w pracy opowiadał Radek Kotarski, autor książek, dziennikarz i popularyzator wiedzy.

20 października odbyła się premiera książki "Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej" Radka Kotarskiego. W naszym studiu uchylił rąbka tajemnicy, jak tego dokonać.

Praca w dobie pandemii

Wykonując swoje obowiązki służbowe z domu sami musimy mobilizować się do pracy i nauczyć się organizacji czasu. Czy robimy to dobrze?

Pandemia wywróciła trochę do góry nogami wszystko to, co wiedzieliśmy o tym, w jaki sposób wykonywać pracę. Gdy spojrzymy jednak, co wcześniej specjaliści mówili o tym, jak pracujemy, to też szczególnie dobrze jej nie ogarnialiśmy. Okazuje się, że większość metod, których używaliśmy, by planować dzień, wyznaczać zadania, motywować się są spadkami po starych czasach, które nie do końca są zgodne z dzisiejszą wiedzą naukową i codzienną praktyką

- wyjaśnił autor książki.

Pracy można się nauczyć

Kotarski zaznaczył, że jednym z poważniejszych błędów, który popełniamy, jest taki, że nie traktujemy pracy jako umiejętności.

A to jest umiejętność, której da się nauczyć. Tak samo jak gry na pianinie

- zauważył.

Kiedy jesteśmy najbardziej efektywni?

Nie da się być w 100 proc. produktywnym przez cały dzień. Nasze zdolności rosną i spadają w ciągu dnia.

Żyjemy w dziewiętnastowiecznej spuściźnie, gdzie pracujemy 8 godzin lub więcej, a w rzeczywistości na najwyższych obrotach jesteśmy w stanie działać nie więcej niż trzy godziny. Co jest bardzo ciekawe, ten plik swoich umiejętności każdy ma ustawiony w zupełnie innym miejscu

- powiedział Kotarski.

Nie wizualizuj celu

Coachowie jak mantrę powtarzają, że jak w życiu chce się coś osiągnąć, należy wyobrazić sobie ten cel. Powinniśmy go wizualizować, a rzeczywistość będzie nam sprzyjać. Zdaniem dziennikarza przynosi to odwrotny skutek.

Obecne badania pokazują, że jak zwizualizujemy sobie ten cel, to trudniej będzie nam go osiągnąć. Mało tego. Takie ćwiczenia zaleca się osobom, które pracują za dużo i muszą się rozleniwić. Ćwiczenia wizualizacyjne poleca się również ciężarnym kobietom, które boją się porodu

- oświadczył.

Praca ma sens

Książka ma na celu dać czytelnikom "pozytywnego kopa, który pokaże, że to, co robisz - ma znaczenie".

Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach, to szczególnie istotne. Bo albo się zaharowujemy, albo pracujemy za mało . Bo nie chce nam się. Wydaje się, że jesteśmy małym trybikiem w wielkiej maszynie. W rzeczywistości jest inaczej. Mamy większy wpływ na rzeczywistość niż mogłoby nam się to wydawać

- podsumował.

Radek Kotarski nie tylko napisał książkę, lecz i osiągnął wcześniej zamierzony cel – kupił wymarzone Ferrari. Postanowił przeznaczyć je na aukcję WOŚP.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości