Praca zdalna już w przyszłym roku. Co proponuje rząd?

komputer, praca zdalna
Hero Images/Getty Images
Wiele osób w związku z pandemią koronawirusa od marca wykonuje swoje zawodowe obowiązki z domu. Dlatego rząd zamierza uporządkować przepisy w tej sprawie. Związki zawodowe i pracodawcy mają przedstawić swoje propozycje dotyczące uregulowań w ciągu dwóch tygodni. Rząd chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w I kwartale 2021 r. Na czym będą polegać zmiany?

Praca zdalna w kodeksie pracy

Minimalna wysokość ryczałtów dla zatrudnionych, problemy z zapewnieniem bhp na przykład w domu pracownika, zachowanie odrębnych przepisów o telepracy. To przykładowe tematy, jakie partnerzy społeczni poruszali w trakcie wtorkowego posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. O proponowanych zmianach donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu dwóch tygodni związki zawodowe i pracodawcy mają przedstawić propozycje w sprawie wprowadzenia pracy zdalnej do kodeksu pracy. Rząd chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w I kwartale 2021.

Rząd, związki zawodowe i pracodawcy rozpoczęli negocjacje w sprawie wdrożenia na stałe przepisów o pracy zdalnej. Bazą jest roboczy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

- czytamy w gazecie.

Kodeks pracy 2021 - propozycje zmian

Bazą proponowanych zmian jest dokument, który został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Według wiceszefa tego resortu Stanisława Szweda, jeśli kierunki zmian w nim przedstawione uzyskają akceptację partnerów społecznych, to stanie się oficjalnym projektem rządowym.

Wydaje się, że I kw. przyszłego roku to optymalny termin na wejście w życie takich zmian

– powiedział wiceminister Szwed.

Praca zdalna w domu pełnym dzieci. Zobacz wideo:

Cover Video/x-news

Zobacz też:

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Jak otrzymać świadczenie?

500 plus - będą zmiany. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Co to oznacza dla rodziców?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości