Świat

Kumbria – co warto zobaczyć w tym regionie Wielkiej Brytanii?

Świat

Aktualizacja:

Kumbria to jedno z hrabstw Anglii. Położona jest w północnej części, przy granicy ze Szkocją. Jest to hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne. Kumbria zaliczana jest do największych regionów w Anglii – większe jest tylko North Yorkshire i Lincolnshire. Region ten kusi przede wszystkim niesamowitą przyrodą i klimatem, który pozwala poczuć się, jakbyśmy przenieśli się w czasie.

Kumbria przyciąga przede wszystkim turystów, którzy chcą poznać bliżej historię Anglii. To właśnie tutaj możemy zobaczyć wiele pozostałości po dawnych ludach zamieszkujących te tereny. Kumbria to takie ciekawe miejsca, jak chociażby wał Hadriana i konstrukcje megalityczne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym regionie i jakie ciekawe miejsca czekają tutaj na odwiedzających?

Kumbria – podstawowe informacje o regionie

Kumbria leży w północno-zachodniej części Anglii. Często funkcjonuje też nazwa Kraina Jezior z uwagi na to, że na tym terenie znajduje się wiele malowniczo położonych akwenów słodkowodnych. To powoduje, że Kumbria jest jednym z chętniej odwiedzanych regionów Anglii pod względem turystycznym. Można tutaj poczuć między innymi klimat charakterystyczny dla XIX-wiecznych powieści, ale także "przenieść" się w czasie do epoki panowania rzymskiego na tych terenach, a nawet jeszcze wcześniej. W wielu miejscach znajdują się tutaj budowle megalityczne oraz konstrukcje wzniesione w czasach starożytnych. Piękno krajobrazu Kumbria zawdzięcza również położeniu nad Morzem Irlandzkim. Na wybrzeżu znajduje się wiele zatoczek, ale także na terenie tego regionu są góry – we wschodniej części przebiega pasmo Gór Pennińskich.

Duże znaczenie dla rozwoju regionu ma rolnictwo oraz wypas owiec, a u wybrzeży również przemysł stoczniowy. Przez Kumbrię przebiegają też ważne trasy komunikacyjne łączące Anglię ze Szkocją, m.in. autostrada M6, a także trasa kolejowa West Coast Main Line.

Ciekawe miejsca Kumbrii

Osoby, które szukają ciekawych i nietuzinkowych miejsc do odwiedzenia, na pewno będą dobrze czuły się w Kumbrii. Przez wielu turystów region ten określany jest jako najpiękniejszy w Anglii. Przede wszystkim wskazuje się, że warto zobaczyć obszar nazywany Krainą Jezior (ang. Lake District lub Lakeland ). W krainie tej znajduje się Park Narodowy Lake District, który został utworzony w 1951 roku. Jego celem jest ochrona obszaru jezior i wzgórz. Na jego terenie znajduje się największe i najgłębsze jezioro w Anglii – Windermere. Turyści mogą wędrować po parku, o ile nie niszczą roślinności i niepokoją zwierząt. Warto korzystać z wytyczonych tras. Jest to dobre miejsce dla osób uwielbiających piesze wędrówki i trekking. Ciekawostką jest to, że Kraina Jezior często kojarzona jest z nurtem romantycznym w XIX-wiecznej poezji angielskiej. Od 2017 roku znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednak przepiękne krajobrazy to nie jedyne, co oferuje Kumbria. Jakie jeszcze atrakcje turystyczne czekają tutaj na podróżników?

Kumbria, jak i cała Anglia znajdowała się pod wpływem wielu kultur już od czasów starożytnych. Widać to doskonale po zabytkach, które znajdują się na terenie tego regionu. Jednym z ważniejszych jest wyżej wspomniany wał Hadriana. Jest to budowla wzniesiona w latach 121–129 n.e. pomiędzy Bowness a Segedunum. Wał został wzniesiony przez Rzymian za czasów cesarza Hadriana. Miał on służyć ku ochronie przed plemieniem Piktów. Obecnie pozostałości muru wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niesamowita atmosfera panująca w Kumbrii przyciągała tutaj wielu artystów, wśród nich byli wyżej wspomniani poeci okresu romantyzmu, ale także pejzażyści czy autorzy książek dla dzieci. Wśród tych ostatnich najbardziej znana jest Helen Beatrix Potter, która mieszkała w Near Sawrey. To właśnie ona stworzyła Piotrusia Królika – jednego z najbardziej ukochanych przez brytyjskie dzieci postaci. W miejscowości Bowness-on-Windermere znajduje się muzeum poświęcone autorce i jej twórczości. Odwiedzający mogą tutaj przenieść się do świata dziecięcych powieści i spotkać swoje ulubione postaci.

W regionie tym znajduje się również wiele zamków i pałaców. Do jednych z najlepiej zachowanych zalicza się zamek Sizergh, który otoczony jest pięknym ogrodem. Obecnie jest to własność muzeum królowej Wiktorii i księcia Alberta. Inne dobrze zachowane zamki i posiadłości w okolicy to między innymi Appleby czy Workington Hall. Na terenie Kumbrii można też podziwiać ruiny budowli, takich jak zamek Piel czy Penrith. W hrabstwie można też podziwiać pozostałości z czasów neolitu. Przykładem może być tutaj krąg kamienny Castlerigg, który znajduje się ok. 2 km od Keswick. Krąg ten jest zaliczany do jednych z najstarszych obiektów tego typu na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Michał Cessanis na Szlaku Latarni Morskich

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości