Świat

Z czego słynie Gwadelupa? Najpiękniejsze atrakcje karaibskiego raju

Świat

rafax/Getty Images

Na Gwadelupie aż roi się od turystycznych atrakcji – na kilku niewielkich wyspach można znaleźć piękne, piaszczyste plaże, wspiąć się na wulkan, nurkować wśród koralowców lub słuchać śpiewu rajskich ptaków. Kiedy jechać na Gwadelupę i których atrakcji nie można pominąć?

Kiedy jechać na Gwadelupę, aby uniknąć pory deszczowej?

Gwadelupa, chociaż jest oddalona od Polski o ponad 8 tysięcy kilometrów, znajduje się w granicach Unii Europejskiej. Jak to możliwe? Wyspy stanowią terytorium zależne Francji i są jej zamorskim departamentem. Obywatele polscy na tę zamorską wyprawę mogą więc spokojnie wybrać się bez paszportu – do przekroczenia granicy Gwadelupy wystarczy dowód osobisty. Podróż samolotem z Polski trwa około 10 godzin, przy czym trzeba przygotować się na lot łączony – Gwadelupa ma bardzo dogodne połączenia z Paryżem.

Na kiedy warto zaplanować urlop na wyspach, aby cieszyć się idealną pogodą? Gwadelupa leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, panuje tam więc pogoda podobna, jak na większości karaibskich wysp. Zdarzają się co prawda tropikalne burze i intensywne opady, jednak nie trwają one długo, a zaraz po nich wychodzi słońce. Każda pora roku ma na Gwadelupie swoich wielbicieli, ponieważ przez większość czasu pogoda pozwala na uprawianie jednej z wielu popularnych na wyspach aktywności. Wybór pory wyjazdu zależy więc w głównej mierze od planowanych atrakcji. Od stycznia do kwietnia trwa na Gwadelupie pora sucha, która jest nieco chłodniejsza od pory deszczowej, trwającej od czerwca do października. Średnia temperatura w styczniu wynosi 25℃, natomiast w lipcu jest to 29℃ – jak widać różnice, pogodowe nie są bardzo duże. Najbardziej polecane miesiące na zwiedzanie Gwadelupy to okresy od marca do maja i od września do listopada.

Pierwszy termin przypada na porę suchą, kiedy woda w morzu jest nieco chłodniejsza (nie spada jednak poniżej 24℃), niemniej, opady pojawiają się stosunkowo rzadko. Jest to więc idealny czas na intensywne zwiedzanie i trekking po wyspie. Wrzesień i październik to co prawda końcówka pory deszczowej, jednak warto wybrać ten termin ze względu na niewielką liczbę turystów (większość z nich przyjeżdża w połowie grudnia) i bardzo ciepłą wodę w morzu (około 28℃). Jest to więc doskonały sezon na nurkowanie i kąpiele.

Czym kusi turystów Gwadelupa? Najpiękniejsze atrakcje na wyspach

Na Gwadelupie każdy znajdzie coś dla siebie – to nie tylko karaibski raj z piaszczystymi plażami, ale również wyspa z dziką przyrodą, na której można znaleźć wciąż czynny wulkan i wiele endemicznych gatunków ptaków. Na Gwadelupie nie będą się także nudzić miłośnicy nurkowania, kitesurfingu i żeglarstwa.

Dwie największe wyspy Gwadelupy to Basse-Terre i Grande-Terre – oddziela je od siebie jedynie wąska cieśnina Rivière Salée (co po francusku oznacza słoną rzekę). Obie wyspy połączone są za pomocą mostów, istnieje też między nimi ruch samochodowy. Grande-Terre jest zdecydowanie bardziej turystyczna – można tam znaleźć najpiękniejsze plaże na Gwadelupie (Sainte Anne, Caravelle, Saline) oraz pełne życia i kreolskiej muzyki miasteczko Pointe-à-Pitre. Znajdująca się po lewej stronie Basse-Terre jest bardziej dzika – dużą jej część zajmuje park narodowy z aktywnym wulkanem La Soufrière, a także ciągnące się w nieskończoność plantacje bananowców. Których atrakcji nie można pominąć podczas zwiedzania Gwadelupy?

  • Wulkan La Soufrière – wspinaczka na wciąż aktywny wulkan na wysokość 1467 metrów n.p.m. z pewnością każdemu dostarczy potężnej dawki adrenaliny.
  • Sainte Anne – niewielka wioska wakacyjna pozwalająca odpocząć po trekkingu i zwiedzaniu. Zapewnia jedne z najpiękniejszych plaż na Gwadelupie oraz niesamowite widoki na lagunę i wyspy Les Saints i Marie Galante.
  • Pointe-à-Pitre – ośrodek kultury kreolskiej, w którym można odpocząć, odwiedzić ciekawe muzea i skosztować doskonałego karaibskiego rumu.
  • Basse-Terre – stolica terytorium Gwadelupy oferująca turystom wulkaniczny krajobraz, lasy tropikalne, rzeki i wodospady.
  • Park Narodowy Gwadelupy – konieczny punkt zwiedzania Gwadelupy dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody. To jeden z największych parków narodowych na całych Karaibach, w którym oprócz czynnego wulkanu można podziwiać dziką przyrodę tropikalnego lasu i piękno karaibskiej fauny.
  • Destylarnia rumu Domaine de Séverin – doskonałe miejsce na skosztowanie słynnego karaibskiego rumu i zakup pamiątek.
  • Ogród botaniczny Deshaies – można tu podziwiać niezwykłe okazy karaibskiej flory, między innymi roślinę o wyglądzie nietoperza.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Niezwykła podróż poślubna motorem do Szanghaju

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości