Świat

Johannesburg – co trzeba zobaczyć?

Świat

Aktualizacja:
E+PREZENT777Getty Images

Johannesburg to jedno z największych miast w Afryce, które zamieszkuje blisko 5 milionów osób. Określa się je również mianem Joburga lub Jozi. Miasto oferuje szereg atrakcji, które spodobają się nie tylko miłośnikom natury, poszukującym przede wszystkim relaksu, lecz także osobom spragnionym rozrywki i badaczom kultury afrykańskiej.

Johannesburg – historia i zwiedzanie

Miasto zostało założone w 1886 roku i jest jedną z najmłodszych metropolii na świecie. W ciągu jednego wieku było czterokrotnie przebudowywane. Wpierw z namiotowego obozowiska przekształciło się w blaszane szałasy, następnie w czterokondygnacyjne budynki z cegły, a na końcu w miasto nowoczesnych drapaczy chmur. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy biurowiec i najwyższa wieża w Afryce. Johannesburg bywa nazywany miastem złota. Aż 40% światowych zasobów tego surowca znaleziono na rafie, na której zostało ono zbudowane.

Johannesburg jest miastem, w którym panuje bardzo wysoka przestępczość. Z tego względu turyści powinni zachować wzmożoną ostrożność. Niezalecane są samotne wyprawy ani długie spacery. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, odwiedzający nie powinni nosić przy sobie wartościowych rzeczy, drogich aparatów ani znacznych sum gotówki. Stosunkowo niegroźne dzielnice leżą w północnej, najbogatszej części miasta. Lotnisko położone w pobliżu Johannesburga jest dobrze skomunikowane z dzielnicami Sandton i Rosebank, gdzie jest najwięcej hoteli. Co warto zobaczyć podczas zwiedzania?

  • Muzeum Apartheidu – przedstawia historię zjawiska poprzez zdjęcia, eksponaty, wycinki z gazet i materiały filmowe. Turyści mają szansę przeżyć emocjonującą podróż, cofając się do epoki apartheidu i poznając historię południowej Afryki oraz walki o demokrację.
  • Wzgórze Konstytucyjne – to dawne więzienie, które zapewnia fascynujący wgląd w historię RPA. Zasłynęło z brutalnego traktowania więźniów politycznych, z których najbardziej znani to Nelson Mandela i Mahatma Gandhi. Obecnie budynek jest siedzibą Sądu Konstytucyjnego RPA, będącego symbolem wolności całego narodu. Sąd jest otwarty dla osób, które chcą wziąć udział w rozprawach i obserwować proces sądowy.
  • Złota Rafa – miejsce spodoba się wszystkim miłośnikom historii zafascynowanym procesem wydobywania złota. Na turystów czekają przejażdżki po tematycznych parkach, pełnych historycznych eksponatów. Dodatkową atrakcją jest także zwiedzanie nieużywanego szybu kopalni Crown, która była jedną z najbogatszych kopalni złota na świecie. Wiele atrakcji przygotowano także dla dzieci – m.in. park trampolin, kręgielnie i kolejki.

Johannesburg – atrakcje poza miastem

Pomimo tego, że Johannesburg to niebezpieczne miasto, odpowiedzialni turyści nie muszą popadać w przesadny niepokój. Udając się na wyprawę poza metropolię, warto wynająć miejscowego przewodnika, który nie tylko oprowadzi po najciekawszych miejscach, ale dodatkowo zapewni większe bezpieczeństwo. Dokąd warto pojechać?

  • Muzeum Mandeli i Soweto – miasto Soweto znajduje się około 20 km od Johannesburga i oferuje podróż do czasów walki o wolność. Dawniej był to obszar podlegający segregacji rasowej, zamieszkały przez czarnoskórych robotników. W tym miejscu rozpoczęła się walka o demokrację. Powstania w Soweto miały na celu obalenie apartheidu. Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem zwiedzania jest całodniowa wycieczka z przewodnikiem. Jednym z punktów jest oglądanie slumsów i słynnej uliczki Vilakazi, przy której urodzili się znani laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – Nelson Mandela i Desmond Tutu.
  • Park Narodowy Pilanesberg – Afryka i Johannesburg to prawdziwy raj dla miłośników tropikalnej fauny i flory. Park jest jednym z najpopularniejszych rezerwatów w tej części kontynentu. Znajduje się około 2,5 h drogi z centrum miasta. Na turystów czeka wielka piątka Afryki, czyli lew, lampart, bizon, słoń i nosorożec. Inne ciekawe zwierzęta to dzikie psy, zebry, antylopy i ponad 300 gatunków ptaków. Park słynie z bogatych ekosystemów i różnorodności dzikiej przyrody.
  • Pretoria – leży w odległości 55 km od Johannesburga i jest administracyjną stolicą RPA. Miasto warto odwiedzić ze względu na ogromną liczbę zabytków, muzeów i pomników. Turyści mogą dodatkowo podziwiać wspaniałe ogrody i parki. Najbardziej atrakcyjne miejsca to Narodowy Ogród Botaniczny, Pomnik Voortrekkera i Park Wolności.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Afryka z lotu ptaka

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości