Podróże

Praga – atrakcje dla dzieci godne polecenia

Podróże

Autor:
Martyna
Trębacz

Praga jest stolicą i jednocześnie największym miastem Czech. Dzięki temu znajduje się tam wiele zarówno zabytków, perełek architektonicznych (m.in. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta), jak i atrakcje dla dzieci. W Pradze nie sposób się nudzić.

Praga z dziećmi – najważniejsze zabytki i atrakcje

Zwiedzając europejskie stolice, warto pamiętać, że każde z miast ma punkty, które każdy powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć na własne oczy. Jednym z takich miejsc w Pradze jest zamek na Hradczanach. To największa na świecie budowla tego typu. Praski zamek cechuje różnorodność stylów, spowodowana licznymi wpływami kulturowymi i narodowościowymi. Dla dzieci (ale nie tylko!) świetnym widowiskiem będzie zmiana warty na Hradczanach, odbywająca się w samo południe. Obowiązkowym punktem podczas wizyty w Pradze jest także Most Karola oraz wspomniane wcześniej centrum miasta z m.in. Hradczanami, Złotą Uliczką i Ratuszem Staromiejskim. Na uwagę zasługuje też Mala Strana. To właśnie tu znajduje się najwięcej zabytków oraz kawiarenek serwujących wspaniałe desery. Warto tam odwiedzić kościół świętego Mikołaja. Z jego wieży roztacza się niesamowity widok na stolicę Czech, jednak to nie ona przyciąga najwięcej turystów. "Magnesem" tego miejsca są organy, na których grywał sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Na Malej Starani znajduje się również pałac Valdstejnska przypominający ogrody i pałace Sewilli, a także Petřín wyglądający jak wieża Eiffela i ściana "zdjęć Johna Lennon", czyli olbrzymi mural zapełniony graffiti inspirowanymi postacią tego muzyka oraz fragmentami tekstów piosenek Beatlesów. Ważnym miejscem dla osób zafascynowanych sztuką nowoczesną jest Muzeum Kampa. Wizyta w nim stanowi świetną okazję do zainteresowania dzieci sztuką i zgłębiania jej odmian. Obok muzeum znajduje się świetny park, w którym można urządzić niesamowity piknik. Miejscem pełnym zieleni jest również Wyszehrad. Dużą atrakcją są tam kubistyczne kamieniczki. Ważnym punktem na mapie Pragi jest dzielnica i cmentarz żydowski, a także Wieża Prochowa oraz Miejski Dom Reprezentacyjny. Czeska stolica zwiedzana z dziećmi może być wspaniałą lekcją historii!

Atrakcje dla dzieci w Pradze

Atrakcje Pragi dla dzieci to nie tylko zabytki i zwiedzanie. W mieście są także inne rozrywki dla najmłodszych, a część z nich z pewnością spodoba się nawet dorosłym. Będąc w Pradze, warto udać się do tamtejszego ZOO, które funkcjonuje od końca XIX wieku. Zamieszkuje je wiele gatunków zwierząt rodzimych i egzotycznych. W pobliżu ogrodu zoologicznego znajduje się kompleks w barokowym stylu – Trojský Zamek. Nie lada rozrywką dla dzieci będzie wizyta w Muzeum Lego. Jego najstarsze zbiory pochodzą z połowy lat 20. Znajdują się tutaj także zbudowane z klocków figurki postaci znanych z bajek (m.in. kultowy Krecik). Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Techniki. W porywający sposób przybliża ono historię górnictwa i hutnictwa, transportu, zegarów, a także m.in. chemii i astronomii, druku czy architektury. To jednak nie wszystko! Praga słynie z innych ciekawych muzeów, które z pewnością udowodnią dzieciom, że takie miejsca nie są nudnymi instytucjami. Co powiecie na Muzeum Apple albo czekolady, w którym podczas zwiedzania możliwa jest degustacja? W czeskim mieście atrakcją turystyczną dla dzieci może być także wycieczka wodnym tramwajem. Wszyscy fani zabaw w wodzie z pewnością będą zadowoleni z wizyty w aquaparku. Znajdują się tam liczne zjeżdżalnie, sztuczna fala oraz rwąca rzeka.

Okolice Pragi – co warto zobaczyć z dzieckiem?

Będąc w Pradze, warto odwiedzić okoliczne miejscowości – w nich również można odnaleźć atrakcje dla dzieci. Jedną z nich jest Melnik z niezwykle ciekawą średniowieczną zabudową, czyli pozostałościami murów miejskich i basztą. Dla maluchów będzie to niesamowita okazja do zobaczenia na własne oczy budowli znanych jedynie z kart podręczników do historii. Ze starszymi dziećmi warto udać się do zlokalizowanej w Kutnej Horze Kaplicy Czaszek, której wystrój składa się z ponad 500 szczątków ludzkich. Ciekawym miejscem jest również zlokalizowany w tej samej miejscowości Kościół Świętej Barbary. Jego konstrukcja widziana z oddali przypomina grzbiet dinozaura. W Kutnej Horze znajduje się także fantastyczne Muzeum Górnictwa. Punktem obowiązkowym w okolicach czeskiej Pragi dla dzieci jest park rozrywki Mirakulum w miejscowości Milovice. Znajdują się tam m.in. leśne miasto, park linowy, labirynty, ogromne huśtawki, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, kolejka wąskotorowa oraz baseny. Nieopodal zlokalizowany jest zamek Loučeň z fascynującym królewskim labiryntem, stanowiący świetne miejsce do poznawania historii poprzez zabawę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Olga frycz pomaga zwierzętom

Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: arcady_31/GettyImages

Pozostałe wiadomości