Pierwsze prace archeologiczne na terenie Efezu ruszyły w latach 1859–1874. Zostały zainicjowane przez brytyjskiego inżyniera, Johna Turtle'a Wooda.
Efez – Turcja. Co warto wiedzieć o mieście Heraklita z Efezu?
Efez leży na Wybrzeżu Egejskim, nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Turcji. Jest jednym z dwunastu miast jońskich Azji Mniejszej, w którym znajduje się najwięcej zachowanych zabytków. Miasto Efez zostało założone około IX w. p.n.e. Dzięki bardzo dobremu położeniu – u ujścia rzeki Kaystros – szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym. Efez był także ośrodkiem kultu bogini płodności – Kybele. Znaczna część osób kojarzy miasto jako miejsce pochodzenia słynnego filozofa, Heraklita z Efezu. Miasto jest istotnym ośrodkiem dla chrześcijan. To tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, natomiast święty Jan pełnił w Efezie stanowisko biskupa. W Apokalipsie wymienił on Efez w Turcji jako jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy. Każdego roku miasto jest odwiedzane przez około trzech milionów turystów.
Zabytki Efezu – świątynia Artemidy w Efezie
Podczas zwiedzania Efezu w Turcji warto obejrzeć ruiny Świątyni Artemidy w Efezie. Co prawda ze słynnego zabytku zostały jedynie kawałki dwóch kolumn, jednak każdego roku tysiące turystów przybywają z całego świata, aby obejrzeć Artemizjon w Efezie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ świątynia była jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. Artemizjon został wybudowany z polecenia Krezusa, a jego budowa trwała około stu dwudziestu lat. Świątynię zaprojektowali Chersifron i Metagenes z Knossos, z pomocą Teodorosa z Samos. Przy budowie czuwali również słynni rzeźbiarze – Poliklet, Kresilas i Fidiasz. Zabytek powstał w stylu jońskim, oparty był na stu dwudziestu siedmiu kolumnach. Składał się z wewnętrznego sanktuarium oraz przedsionka. W centralnej części ustawiony był posąg Artemidy, greckiej bogini zwierząt, lasów i łowów. Posąg został wykonany ze złota, srebra, kości słoniowej, czarnego kamienia oraz drewna hebanowego. W 356 r. p.n.e. świątynia została spalona przez szewca Herostratesa, który pragnął w ten sposób zyskać sławę. Artemizjon odbudowano w drugiej połowie IV w. p.n.e. i ponownie zniszczono podczas inwazji Gotów w 262 r. n.e. Zabytek już nigdy nie został odtworzony. Pozostałości po Artemizjonie można oglądać w British Museum w Londynie.
Efez i ciekawe miejsca – Dom Maryi w Efezie
Kolejnym ważnym i wartym uwagi zabytkiem jest Dom Maryi w Efezie położony na wzgórzu Coressus, zwanym Wzgórzem Słowików. Według legendy to właśnie w tym miejscu w Efezie w Turcji swoje życie zakończyła Matka Boska. Budynek został odnaleziony 29 czerwca 1891 roku podczas wyprawy badawczej księży lazarytów z Izmitu. Powodem tej wyprawy była publikacja książki Anny Katarzyny Emmerich pt.: "Życie Najświętszej Maryi Panny". Wizję siostry zakonnej opisaną w książce notował Klemens Brentano. Opis budynku, widziany przez zakonnicę, okazał się pod wieloma względami zgodny z tym, jak wyglądał dom odnaleziony w Efezie przez księży lazarytów. Według tradycji po tym, jak prześladowania chrześcijan zostały nasilone w Jerozolimie, święty Jan sprowadził Marię do Efezu około 37–45 roku. Zakonnice z Francuskiego Szpitala w Izmrze wykupiły wspomniany dom, a następnie rozpoczęły starania o jego renowację. W 1894 roku dom został ogłoszony miejscem pielgrzymek, a w 1951 został całkowicie odrestaurowany. Miejsce to należy obecnie do Stowarzyszenia na rzecz Domu Najświętszej Marii Panny, a opiekuje się nim zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Dom Maryi uznawany jest za święty przez chrześcijan i muzułmanów. Dzień 15 sierpnia, czyli pamiątka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest obchodzony w Domu Matki Bożej w sposób bardzo uroczysty. Dom Maryi odwiedzany jest przez wielu wiernych i turystów przez cały rok.
Zobacz także:
- Pomysł na weekend - Szwecja i Göteborg! Co warto zobaczyć?
- Assos w Grecji - bajkowe miasteczko na wyspie Kefalonia
- Zabytki w Delfach – Grecja, którą warto zobaczyć i zwiedzić
Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: LUke1138/Getty Images