Podróże

Pomysł na weekend - Szwecja i Göteborg! Co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Szwedzki Göteborg jest miastem portowym i leży w zachodniej części kraju, nad cieśniną Kattegat. Jest to drugie co do wielkości miasto w Szwecji – zaraz po Sztokholmie. Narodził się tu specyficzny gatunek muzyki metalowej – Göteborg sound, który należy do nurtu melodic death meta Nie jest to jednak tylko miasto muzyki. Znajduje się tutaj wiele zabytków, muzeów oraz miejsc, w których można nie tylko świetnie się bawić, ale i uczyć.

Zabytki i ciekawe miejsca w Göteborgu - co warto zwiedzić

Göteborg to idealny kierunek na weekendowy krótki wyjazd lub dłuższy urlop. To miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Zachwyca nie tylko pięknymi budowlami, ale i niesamowitymi atrakcjami turystycznymi.

Budynkiem charakterystycznym dla Göteborgu jest arsenał miejski Kronhuset. Jest to najstarsza budowla świecka w mieście, wzniesiono ją w latach 1643–1655. Znajduje się na miejscu starego cmentarza. Odbyło się tu wiele ważnych dla kraju wydarzeń np. koronacja króla Karola XI w 1660 roku.

Co ciekawe, arsenał cudem nie został strawiony przez pożary, które szalały w mieście aż dwukrotnie w XVIII wieku. Bez żadnych uszczerbków został odkupiony przez miasto od prywatnego właściciela w 1929 roku. Dokonano wtedy wymiany okien i drzwi oraz wzmocniono budynek. W latach 50. XX wieku arsenał odrestaurowano, a w 1996 roku stał się siedzibą muzeum narodowego.

Drugim istotnym budynkiem w Göteborgu jest ratusz miejski wzniesiony w XVII wieku w zachwycającym klasycystycznym stylu. Aktualnie znajduje się tam archiwum miejskie i urząd stanu cywilnego. Na uwagę zasługuje Götaplatsen. Jest to plac, na którym znajduje się statua dłuta Carla Millesa z symbolem miasta, czyli Posejdonem.

Znajdują się tutaj również główne instytucje miejskie. Ważnymi, godnymi uwagi budowlami, którymi może poszczyć się Göteborg, są także: siedziba Kompanii Wschodnioindyjskiej, drugi z największych dworców kolejowych w Szwecji – dworzec Göteborgs Centralstation, dwie twierdze – Skansen Kronan i Lejonet, Palacehuset, Kungshuset i domek myśliwski królowej Krystyny.

Miłośnicy budowli sakralnych powinni przyjrzeć się z bliska klasycystycznej katedrze świętego Gustawa z XVII wieku oraz kościołowi niemieckiemu. Będąc w mieście, nie można zapomnieć o Teatrze Wielkim w neorenesansowym stylu oraz Tomtehuset, czyli Domu skrzatów. Nazwa ta została nadana budowli dzięki fasadzie, którą zdobią te baśniowe postacie.

W mieście portowym takim jak Göteborg warto udać się do portu. Warto przyjrzeć się tam z bliska żaglowcowi Barken Viking z 1905 roku oraz charakterystycznej operze. Dobrze zobaczyć Nya Elfsborg, czyli warownię obronną na wyspie. Jednym z ciekawszych miejsc w Göteborgu jest biurowiec Lilla Bommen (sprawia wrażenie wybudowanego z klocków Lego). Z jego punktu widokowego podziwiać można port oraz całe miasto.

Raj dla fanów muzeów

Göteborg może być nazwany miastem muzeów. Znajduje się ich tu wiele, a ponadto są niezwykle zróżnicowane, jeżeli chodzi o zakres zbiorów. Najważniejsze z nich to Muzeum Narodowe, które znajduje się w arsenale miejskim Kronhuset. Do jego zbiorów należą m.in.: działa, broń ręczna, mundury, a także przedmioty związane ze służbą zdrowia oraz wspaniała szafa z kluczami do miasta.

Na uwagę zasługuje także Muzeum Sztuki, w którym prezentowana jest sztuka nordycka i obca od XV wieku. Podczas podróży do Göteborgu warto udać się także do Muzeum Kultury Światowej, które prezentuje ją w niezwykle nowatorski sposób. Fanom wzornictwa i sztuki użytkowej do gustu przypadnie bez wątpienia muzeum Röhsska.

Będąc w mieście, warto udać się także do Muzeum Historii Naturalnej, w którym zobaczyć można jedynego na świecie wypchanego płetwala błękitnego. Do kolejnych ciekawych i fascynujących miejsc należą: Muzeum Morskie, Muzeum Sportu oraz Muzeum Volvo.

Atrakcje turystyczne Göteborga - co zwiedzić

Warto pamiętać, że Göteborg to nie tylko zabytki i muzea. W mieście znajduje się wiele innych, niesamowitych atrakcji. Do największej z nich należy ogromny, wielohektarowy ogród botaniczny, który podziwiać można aż 16000 gatunków roślin. Ten największy w Szwecji ogród podzielony jest na kilka sekcji m.in. arboretum, szklarnia, palmiarnia.

Na uwagę zasługuje także park Trädgårdsföreningen. Został on założony w 1842 roku, a jego atutem jest bardzo duża palmiarnia. Nie lada atrakcją turystyczną jest tzw. rybny kościół, czyli targ rybny, który swoim wyglądem przypomina świątynię. Obowiązkowym punktem zwiedzania Göteborga jest aleja Kungsportsavenyn, która inspirowana była francuskimi Champs-Élysées. Znajduje się przy niej wiele ekskluzywnych sklepów, kawiarni i restauracji. Warto również udać się do Hagi, czyli niezwykle malowniczej dzielnicy z drewnianymi budowlami i wieloma kawiarniami, w których można wypić przepyszną kawę i spróbować lokalnych smakołyków.

W Göteborgu można zapewnić sobie spory zastrzyk adrenaliny. Wszystko dzięki Liseberg, czyli największemu lunaparkowi w Skandynawii. Zarówno mali, jak i starsi turyści powinni wybrać się do centrum nauki Universeum. Podzielono je na 6 sekcji tematycznych, w których w ciekawy sposób można poszerzyć wiedzę na tematy takie jak: oceany, jadowite gady, człowiek i technologia, mikro- i makrokosmos, fauna lasów deszczowych i zwierzęta.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Everste/Getty Images

Pozostałe wiadomości