Podróże

Assos w Grecji - bajkowe miasteczko na wyspie Kefalonia

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Assos to małe, urokliwe miasteczko położone w we wschodniej części greckiej wyspy Kefalonia. Przepiękne krajobrazy i niepowtarzalny klimat Assos sprawia, że stanowi ono idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Miasteczka pełne kolorowych domów, wspaniałe plaże, gaje oliwne, białe klify oraz góry łagodnie wpadające w lazurową wodę - to elementy składające się niepowtarzalny krajobraz Kefalonii, największej wyspy z archipelagu Wysp Jońskich. Podczas wizyty na niej warto wybrać się w podróż po leżących na terenie wyspy miasteczkach i wioskach, gdyż każda z nich ma swój własny niepowtarzalny urok i klimat.

Jedną z miejscowości jest Assos. Jej malownicze położenie sprawia, że przypomina ona plan filmowy lub bajkową scenerię. Brakuje w niej dyskotek czy wielkich restauracji charakterystycznych dla nadmorskich kurortów, a za to bogata jest w klimatyczne tawerny i kawiarnie. Assos stanowi więc perfekcyjne miejsce na spokojny wypoczynek, dla tych którzy podczas urlopu szukają relaksu, ciszy i rajskich krajobrazów.

Assos i Kefalonia - położenie, historia i charakterystyka

Kefalonia (zwana również Kefalinią) położona jest w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, czyli jednej z siedmiu jednostek administracyjnych w Grecji. Według archeologów wyspa została zamieszkana już II tysiącleciu p.n.e. Świadczyć o tym mają znalezione na jej terenie pozostałości starożytnych grobowców i ruin murów obronnych, datownaych na ok 1100 rok p.n.e.

Przez wieki Kefalonia znajdowała się pod panowaniem różnych państw: Grecji, Włoch i Turcji. Wyspę wyróżniają przede wszystkim jej zróżnicowane krajobrazy. Zobaczyć na niej można zarówno góry, jak i tereny nadmorskie, białe klify oraz piaszczyste plaże, bujne lasy i suche, pozbawione roślin tereny.

Wakacje w Assos - atrakcje turystyczne

Jeżeli ktoś lubi spędzać wakacje w pełnych rozrywek dla turystów miejscach, Assos prawdopodobnie nie jest dobrym dla niego wyborem. W miejscowości nie ma bowiem dyskotek, muzeów czy światowej klasy zabytków. Miasteczko jest ciche, niezatłoczone i stanowi idealne miejsce do ucieczki od głośnych i zatłoczonych miast oraz atrakcji turystycznych. Jedynymi dostępnymi rozrywkami dla zwiedzających jest tam spacer po uśpionych uliczkach, posiłek w lokalnej greckiej tawernie oraz zwiedzania malowniczych okolic.

Mimo że Assos bardzo mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi, odbudowano je z taką precyzją, że dziś trudno dopatrzeć się skutków katastrofy. Jasne, pastelowe domki, mały, otoczony platanami ryneczek, piaszczysta plaża, szmaragdowa woda oraz zawsze słoneczna pogoda przesądzają o hipnotyzującej atmosferze miasteczka. Nic nie relaksuje zaś bardziej niż leniwe wylegiwanie się na słońcu, w jednej ręce trzymając souvlaki, a w drugiej lampkę białego greckiego wina...

Zamek w Assos

Grecja to prawdopodobnie najbogatszy w zabytki kraj na świecie. Nie brakuje ich również w Assos. Jednakże w przeciwieństwie do najsłynniejszych zabytków Grecji (jak chociażby Akropol czy pałac w Knossos) są to pozostałości po epoce renesansu, a nie starożytności. Nad miasteczkiem górują bowiem ruiny wybudowanego przez Wenecjan XVI-wiecznego zamku. Wzniesiony on został w strategicznym miejscu, z którego rozprzestrzenia się widok na całą zatokę. Zamek miał przede wszystkim pełnić funkcje obronne.

Do czasów obecnych z potężnej niegdyś twierdzy przetrwały jedynie dwie z czterech bram wjazdowych, mała kaplica św. Marka oraz resztki murów. Jeszcze do lat 50. XX wieku w ruinach znajdowało się miejscowe więzienie, ale dziś otwarte są one dla zwiedzających. Do zamku w Assos prowadzą dwie drogi - jedna krótsza w postaci brukowanej dróżki, druga przypominająca bardziej szlak górski. Z obydwu podziwiać można zapierające dech w piersi widoki na morze, wybrzeże i samo Assos.

Okolice Assos

Jak na tak małą miejscowość, w Assos znaleźć można zadziwiająco dużo miejsc noclegowych. Dzięki temu stanowi ono idealną "bazę wypadową" dla osób zwiedzających także inne części wyspy. Na północ od Assos znajduje się miejscowość o nazwie Fiskardo. Urokliwe, portowe miasteczko zasłynęło jako miejsce urlopowe wielu gwiazd i celebrytów. Na szczególną uwagę zasługują jednak skarby podarowane wyspie przez Matkę Naturę, takie jak chociażby okoliczne jaskinie (np. Melissani czy Drogarati), plaże (np. Myrtos, Lagadakia lub Petani) oraz znajdujące się na wyspie góry i wzgórza.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Grecka kuchnia Dionisa Sturisa
Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Igor Tichonow/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości