Polska

To małżeństwo stworzyło sobie raj na ziemi. A dokładnie - na polskich Mazurach

Polska

Gdzieś pomiędzy Mikołajkami a Rucianem-Nidą istnieje osada wyjęta z czasów, gdy ludzie żyli jeszcze w zgodzie z naturą. To Kadzidłowo, raj na ziemi, który stworzyli sobie Danuta i Krzysztof Worobiec.

Kadzidłowo – mazurska osada

„Nie mamy czasu dla ludzi, którzy nie mają czasu” – głosi napis na drzwiach. Rzeczywiście Danuta i Krzysztof Worobiec cenią sobie spokój, relaks i życie z dala od miejskiego wyścigu szczurów. Czy od zawsze marzyli o takim stylu życia? Na to pytanie odpowiedzieli w reportażu Piotra Wojtasika.

30 lat pracy, nie marzeń, bo jak zaczęliśmy wcale nie marzyliśmy o tym, co teraz mamy

- powiedział Krzysztof Worobiec.

Wszystkie domy, które znajdują się w Kadzidłowie, zostały do niego przeniesione. Mają charakter zabytkowy i liczą powyżej stu lat. Najstarszą jest unikatowa mazurska chata podcieniowa, która ma aż 200 lat.

To jedna z najpiękniejszych chat mazurskich, jaka się zachowała

- mówi Pan Krzysztof.

Co istotne, budynek był całkowitą ruiną, która jednak została odnowiona przez małżeństwo Worobców. Takich domów do swojej osady przenieśli aż osiem.

Sala lekcyjna w mazurskiej chacie

Krzysztof Worobiec, „założyciel osady”, zaprosił naszego reportera do jednej z chat, gdzie kiedyś znajdowała się klasa lekcyjna. Piotr Wojtask miał szansę wyobrazić sobie, jak wyglądały lekcje ponad sto lat temu. W pomieszczeniu nie zabrakło także słynnej „oślej ławki”. Worobcowie swoich gości i odwiedzających oprowadzają również po pięknie odnowionej części mieszkalnej, ze zdobionymi szafami z początku XIX wieku.

W osadzie znajduje się również restauracja prowadzona przez Danutę Worobiec, gdzie można zjeść po mazursku, po wiejsku, regionalnie i domowo. Nie jest to jednak lokal szybkiej obsługi – stąd słowa „Nie mamy czasu dla ludzi, którzy nie mają czasu” napisane na kawałku torby na wynos z baru szybkiej obsługi.

Co robią odwiedzający w osadzie małżeństwa Worobiec?

Krajobraz oglądają, żyjemy z krajobrazu, jeziora, lasy, natura – to jest to, co przyciąga ludzi. Mamy tutaj kawałek raju na ziemi

- skwitował Worobiec.

Zobacz także:

Marcin Prokop pożegnał się widzami. "W sobotę się wytłumaczę"

Weronika Książkiewicz o swoich metamorfozach w życiu i na ekranie. „Zmiana wizualna jest dosyć duża”

Małgorzata Rozenek-Majdan po raz pierwszy w objęciach z Heniem. „Mały cud”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości