Dziecko

Pochwała dla dziecka zbyteczna w procesie jego wychowania? Psycholożka: "Nie pomaga w poczuciu własnej wartości"

Dziecko

Wiele rodziców wychodzi z założenia, że pochwały są konieczne w procesie wychowania dzieci. Teoretycznie ma to pomóc wzmocnić poczucie wartości najmłodszych. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka Agnieszka Stein.

Czy trzeba chwalić dzieci?

Proces wychowania dziecka to długa i często kręta droga pełna pułapek. Jego nieodzownym elementem dla wielu rodziców jest chwalenie swoich pociech. Takim sposobem wyrażają oni swoją dumę z osiągnięć malucha i chcą wzmocnić jego poczucie własnej wartości. Inne zdanie na ten temat ma psycholożka dziecięca Agnieszka Stein.

Ani pochwała nie pomaga w poczuciu sprawczości, ani nie pomaga w poczuciu własnej wartości

- powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Co więc ma znaczenie dla latorośli?

Dziecko potrzebuje od nas potwierdzenia, że jest widziane i słyszane, ale to jest co innego niż pochwała

- wytłumaczyła.

Budowania poczucia wartości u dziecka

Według psycholożki nie ma znaczenia to, jakiego typu jest pochwała. Nadal jest to ocena, a takowa nie służy ludziom i jest przeciwieństwem poczucia wartości. Jak więc pomóc dziecku w jej budowaniu?

Poczucie własnej wartości buduje się, akceptując dziecko, słuchając uważnie tego, co mówi, wierząc mu, traktując je poważnie, poświęcając mu czas, interesując się jego perspektywą, jego przeżyciami

- objaśniła psycholożka.

Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dziecko prosi o opinię rodzica w kwestii tego, co zrobiło? Edyta Stein stwierdziła, że takie zachowanie raczej nie wychodzi z własnej inicjatywy malucha. Może być ono efektem tego, że już niegdyś otrzymało pochwałę za jakąś rzecz i teraz oczekuje kolejnej. Ekspertka przekonuje więc, że nie warto dawać dzieciom takich ocen.

Zwłaszcza na takim etapie, kiedy najczęściej mówimy o dzieciach małych, przedszkolnych, początkowo szkolnych, kiedy trudno jest im odróżnić ocenę konkretnej aktywności, zachowania od oceny ich samych

- dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Jak to jest naprawdę z uzależnieniem od smartfonów? "Odcięcie się jest zaleceniem terapeutycznym"

Miłość matki do dziecka – jaka powinna być? A jaka nie powinna?

Psycholog o powrocie do szkół: „Zachęcam, żeby uczyć postaw prospołecznych”

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości