17. tydzień ciąży - który to miesiąc? Płeć i ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży

kobieta w ciąży
17. tydzień ciąży - co trzeba wiedzieć?
Źródło: Oscar Wong/Getty Images
17. tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca. Brzuch robi się coraz większy i cięższy. Płód już nie tylko rośnie, ale zaczyna przybierać na wadze. Mimo intensywnego wzrostu płodu, jest to bardzo spokojny okres ciąży. Warto wykorzystać go na budowanie więzi z dzieckiem, które zaczyna już słyszeć.

Wielkimi krokami zbliża się półmetek ciąży, dlatego procesy rozwojowe płodu są bardzo intensywne. Narządy dojrzewają, aby niedługo móc podjąć swoje funkcje. Przyszła mama nie odczuwa dokuczliwych dolegliwości i ma dużo energii, którą powinna wykorzystać na dbanie o siebie i budowanie relacji z dzieckiem. W 17. tygodniu ciąży ruchy dziecka zaczynają być już odczuwane.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

17. tydzień ciąży - który to miesiąc?

17. tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca i II trymestr ciąży, który jest uznawany przez kobiety za najlepszy okres stanu błogosławionego. Mijają nudności i wymioty, a także stres związany z nową sytuacją i obawą o zdrowie dziecka. Mimo intensywnego dojrzewania narządów wewnętrznych dziecka, nie byłoby ono w stanie jeszcze przeżyć poza organizmem matki. Jeżeli w poprzednim tygodniu nie odbyła się kontrolna wizyta ginekologiczna, jest to ostatni moment, aby zapisać się do lekarza. Jest szansa, że na USG w 17. tygodniu ciąży płeć dziecka zostanie już bezbłędnie określona, jeżeli płód odpowiednio się ułoży.

17. tydzień ciąży - brzuch i zmiany w organizmie ciężarnej

Brzuch w 17. tygodniu ciąży jest już bardzo widoczny, nawet u kobiet z nadwagą. Jest także wyżej umiejscowiony, ponieważ macica przestała mieścić się w miednicy i przesunęła nad spojenie łonowe. Brzuch zaczyna wielkością zbliżać się do piłki koszykowej. Z tego powodu zmienia się także środek ciężkości ciała. Przesuwa się on do przodu, co może powodować problemy z utrzymaniem równowagi i bóle pleców. W związku z intensywnym rozciąganiem się skóry, pojawiają się liczne rozstępy. Waga w 17. tygodniu ciąży jest wyższa o około 4 kilogramy od początkowej wagi przyszłej matki. Prawidłowe przybieranie na wadze to około pół kilograma na tydzień. Coraz większy brzuch może powodować problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu.

W związku ze zwiększoną objętością krwi krążącej w krwiobiegu ciężarnej, a także uciskiem macicy na duże naczynia krwionośne w jamie brzusznej, może dochodzić do nieznacznego niedotlenienia mózgu, którego objawem w 17. tygodniu ciąży są problemy z koncentracją i lekkie zawroty głowy. Rozwiązaniem problemu jest odpoczynek na lewym boku lub z nogami uniesionymi wyżej niż reszta ciała. Ta druga pozycja pomoże także na problemy z puchnięciem łydek. Na tym etapie ciąży często pojawia się także nadwrażliwość i tkliwość dziąseł, a także krwawienie podczas mycia zębów.

Mimo lekkich problemów ze snem, przyszła mama nadal ma dobre samopoczucie i dużo energii. Wzrasta także libido i ochota na zbliżenia seksualne. Pojawiające się skurcze i bóle brzucha w 17. tygodniu ciąży mogą być spowodowane intensywnym rozciąganiem się macicy lub zbyt dużą aktywnością fizyczną kobiety ciężarnej. O wszystkich dolegliwościach należy powiadomić lekarza prowadzącego.

Jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży?

Wielkość dziecka w 17. tygodniu ciąży wynosi 15 centymetrów, czyli tyle, co dłoń dorosłego człowieka. To długość mierzona od szczytu czaszki do końca miednicy. Waga dziecka to średnio 170 gramów. Wzrost już nie zwiększa się tak intensywnie, ponieważ cała energia skupiona jest na kostnieniu szkieletu. Głowa stale się powiększa i zaokrągla. Skóra dziecka przestaje być już przezroczysta, a pod nią rozwija się tkanka tłuszczowa, która będzie w przyszłości pełniła rolę termoregulacyjną. Całe ciało pokryte jest delikatnym meszkiem (lanugo), który będzie stopniowo zanikał. Tworzą się pierwsze gruczoły potowe. Rozwinął się także narząd odpowiedzialny za słuch, dlatego płód doskonale słyszy dźwięki, ale jeszcze ich nie rozróżnia.

Płód połyka spore ilości płynu owodniowego, dzięki czemu trenuje swój układ pokarmowy i utrzymuje funkcję nerek, ponieważ płyn jest wydalany razem z moczem. U dziewczynek wykształcają się wargi sromowe i rozwijają żeńskie narządy rodne. Szpik kostny przejmuje zadanie wytwarzania krwinek i będzie to robił już przez całe życie człowieka. Serce płodu bije dwukrotnie szybciej niż serce matki - około 120-160 uderzeń na minutę.

W 17. tygodniu ciąży ruchy dziecka są już odczuwane przez kobietę. Na początku mają one charakter przelewania lub mrowienia w brzuchu. Ciężarne, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą jeszcze nie powiązać tych objawów z poruszaniem się płodu. U dziecka wykształca się w tym okresie także odruch chwytny, dlatego zaciska ono piąstki i chwyta pępowinę. Poza tym stale się obraca, macha rączkami i kopie nogami.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana