Do naprawy zamiast do śmietnika. Komisja Europejska przyjęła ważny wniosek

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Naprawiaj - nie kupuj nowego
Naprawiaj - nie kupuj nowegoDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W ostatnich latach większość uszkodzonych produktów była częściej wyrzucana i wymieniana niż oddawana do serwisu. Teraz ma się to zmienić za sprawą wniosku Komisji Europejskiej. Co to oznacza dla konsumenta? Czy naprawa sprzętu będzie teraz priorytetowa i łatwo dostępna? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Dominika Nawrocka.

Prawo do naprawy sprzętów

Łatwiejsza i tańsza naprawa produktów, które technicznie można przywrócić do pełnej sprawności, np. smartfonów, tabletów czy odkurzaczy. Taki jest cel przyjętego przez Komisje Europejska wniosku w sprawie "wspólnych zasad promujących naprawę towarów". Jak przełoży się to na każdego z nas? Według ekspertki, ten krok powiązany jest nie tylko z oszczędnością pieniędzy, ale również ekologią.

- Jeżeli sprzęt zepsuje nam się jeszcze w trakcie gwarancji, to chodzi o to, aby ta naprawa była priorytetowa - podkreśliła blogerka ekonomiczna Dominika Nawrocka. - Całe to ustawodawstwo ma dać narzędzia, które mają w tym pomóc - dodała.

Zasady promujące naprawę towarów - nowe przepisy Komisji Europejskiej

Prawo do naprawy sprzętów ma obowiązywać w ramach gwarancji, ale też po jej wygaśnięciu - wówczas konsumenci będą mieli dostęp do nowego zestawu praw i narzędzi, które sprawią, że cały proces będzie łatwo dostępny. Zanim wniosek wejście w życie, musi zostać przyjęty również przez Parlament Europejski i Radę.

Zdaniem gościni Dzień Dobry TVN przedsiębiorstwa także dostrzegą w tym projekcie pewne zalety. - To ma na celu uruchomić, pobudzić sektor naprawy sprzętu. [...] Tutaj też chodzi o to, by powróciły na rynek różne punkty, serwisy, żeby sektor usług pobudzić gospodarczo - wyjaśniła.

Jakie narzędzia pomogą w rozwoju tej inicjatywy? - Służyć temu będą serwisy lokalne, gdzie będą informacje o punktach napraw, będzie też taki trochę certyfikat jakości - podsumowała Dominika Nawrocka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości