Newsy

Profil na PUE ZUS wymaga aktywacji. Kogo dotyczy ten obowiązek i jak to zrobić?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
ZUS/gazetaprawna.pl
ZUS, dokumenty

Jeśli płatnik składek nie zdążył założyć konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, zakład do końca stycznia sam stworzy profil techniczny. Należy go aktywować, aby móc z niego korzystać. Jak to zrobić? Skąd wziąć dane do logowania? Sprawdź szczegóły.

Profil na PUE ZUS - kogo obowiązuje?

Od 1 stycznia 2023 r. posiadanie profilu na PUE ZUS jest obowiązkowe dla wszystkich płatników składek. Mowa nie tylko o przedsiębiorcach, ale również o duchownych, rodzicach zatrudniających opiekunkę do dziecka na umowie uaktywniającej czy osobach, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Więcej o tym, czym dokładniej jest PUE ZUS, pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Prawo

Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie PracyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Profil na PUE ZUS - aktywacja przez płatnika

Czas na samodzielne założenie profilu na PUE ZUS skończył się 30 grudnia 2022 r. Od początku roku do 31 stycznia ZUS tworzy profile techniczne, które wymagają aktywacji przez płatników (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej). ZUS potrzebuje do tego adresu e-mail lub numeru telefonu. Po utworzeniu przez zakład profilu technicznego płatnik otrzymuje wiadomość e-mail lub SMS.

Jak dokończyć proces rejestracji?

Należy posiadać login i jednorazowe hasło, które otrzymuje się podczas e-wizyty lub bezpośrednio, w dowolnej placówce ZUS. Następnie wystarczy zalogować się na stronie PUE ZUS.

W trakcie rejestracji z użyciem login.gov, bankowości elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego, część danych w formularzu wypełnia się automatycznie. Między innymi dlatego aktywacja konta nie wymaga wizyty w urzędzie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: ZUS/gazetaprawna.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości