Newsy

Dodatkowe dni wolne w okolicach Wszystkich Świętych? Nowy pomysł rządu na 1 listopada

Newsy

Aktualizacja:
JeanRee/Getty Images

Jak w dobie pandemii będzie wyglądała uroczystość Wszystkich Świętych? Rzecznik GIS Jan Bondar zapowiedział, że rząd rozważa wprowadzenie wolnych dni w okolicach 1 listopada.

Od soboty 10 października Polska znajduje się w żółtej strefie. W praktyce oznacza to, że w przestrzeni publicznej musimy zakrywać nos i usta. Pojawiły się pierwsze pytania: Jak w dobie pandemii będzie wyglądała uroczystość Wszystkich Świętych? Czy cmentarze będą otwarte?

Wszystkich Świętych 2020

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar był gościem programu Polsat News. Odniósł się w nim do uroczystości Wszystkich Świętych.

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć

- tłumaczył w Polsat News Jan Bondar.

Dodatkowe dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada?

Rzecznik GIS przedstawił również najnowszy pomysł rządu, który ma na celu zredukowanie tłumu na nekropoliach.

Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji

- zapowiedział rzecznik.

Czy pomysł zostanie wcielony w życie?

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz ostrożnie podchodzi do pomysłu wolnych dni. W "Gościu Wydarzeń" przyznał, że Polacy najczęściej wyjeżdżają, gdy mają przedłużony weekend.

Zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie

– stwierdził.

Zobacz wideo: Już dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Polsat News

Pozostałe wiadomości