Newsy

Ważna zmiana w obowiązku noszenia maseczek. Kogo dotyczy i ile potrwa?

Newsy

Od soboty 28 listopada w życie weszła ważna zmiana dotycząca noszenia maseczek w zakładach pracy. Rozszerzony został nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba. Na czym dokładnie polega ta zmiana i jak się ma do spożywania posiłków w służbowej kuchni lub stołówce? Na te pytania odpowiedział nam radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Nowe obostrzenia

Od 28 listopada weszły w życie nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczka. Restrykcje te przewidziane są do 27 grudnia, z możliwością przesłużenia. Do tej pory usta i nos zakrywaliśmy na przestrzeni publicznej, na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, bankach, na poczcie, czy w kinach i teatrach. Na czym polegają obecne zmiany i kogo dotyczą? Obostrzenia, które pojawiły się w zeszłą sobotę, skierowane są do pracowników firm oraz ich pracodawców. Jak się okazuje, od 28 listopada wszystkie osoby przebywające na terenie miejsca pracy zobowiązane są do noszenia maseczek, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba.

- Zmieniły się te przepisy. Teraz trzeba mieć zakryte usta i nos w każdym miejscu, w którym przebywamy. Dwa dni temu kodeks wykroczeń wprowadził Art. 116a., gdzie jest kara grzywny w momencie, kiedy się nie stosujemy do tych obostrzeń – powiedział Przemysław Ligęzowski.

Radca prawny wyjaśnił, że nowy obowiązek noszenia maseczek dotyczy nie tylko biur i zakładów pracy, ale również instytucji użyteczności publicznej. Jak więc pracownicy, którzy w pracy spędzają średnio 8 godzin dziennie, mają spożywać posiłki? Zdaniem radcy, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest spożywanie posiłku bez udziału innych osób. Problem pojawia się jednak kiedy jest jedno pomieszczenie socjalne na kilkanaście osób, które chcą w podobnych godzinach spożywać posiłek.

Sytuacja w tej chwili wygląda tak, że jeżeli co najmniej dwie osoby przebywają w pomieszczeniu w danej chwili w zakładzie pracy, tu muszą nosić maseczki, obowiązkowo. Wcześniej nie było takiego nakazu, teraz on jest pod rygorem odpowiedzialności. Tu wchodzimy także w odpowiedzialność pracodawcy, jest on zobowiązany do zapewniania bezpiecznych warunków pracy

- wyjaśnił radca prawny.

Wyjątki wobec obostrzeń

Jak się okazuje, istnieją wyjątki wobec rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie w ubiegłą sobotę (28 listopada). Ust i nosa zakrywać nie muszą osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust, lub nosa. Zwolnieni są także piloci czy księża odprawiający mszę.

- Są wyjątki, jeśli mówimy o siłach zbrojnych, zwolniony jest także ksiądz, który prowadzi mszę, czy kapitan statku lotniczego, maszynista. Osoby, które wykażą, że są bardzo poważnie chore lub wymagają stałej opieki - wyjaśnił Przemysław Ligęzowski.

Ponadto w dalszym ciągu ust i nosa nie trzeba zakrywać w lesie, parku, ogrodach botanicznych, w rodzinnych ogródkach działkowych, na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem. W przypadku małoletnich nakaz noszenia maseczek obowiązuje od 5 roku życia, a rodzice zobowiązani są zapewnić opiekę dziecku do lat 16. Te przepisy obowiązują do 3 stycznia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Włodzimierz Wander nie żyje. "Nieprzeciętnie utalentowany muzyk"

Olej z orzeszków ziemnych - właściwości, zastosowanie w kosmetyce i kulinariach

Sonia Bohosiewicz morsuje. "Oddychać, myśleć o Karaibach"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości