Newsy

Rzeszów – ponad 60 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych. Wśród nich także 20-latkowie bez skierowań

Newsy

Szczepienia przeciw COVID0=-19 dla ozdrowieńców. Czy wystarczy jedna dawka?
Moment RF Halfpoint Images/Getty Images

W Rzeszowie zaszczepionych jest już prawie 63 proc. mieszkańców. W ostatni czwartek i piątek dawkę leku bez skierowań przyjęli nawet 20-latkowie. Tymczasem średnia dla największych polskich miast wynosi zaledwie 27 proc. Nieco wyższe statystyki odnotowano w Katowicach - 39 proc., Poznaniu - 36 proc. i Lublinie - 34 proc.

Rzeszów - większość mieszkańców zaszczepiona przeciwko COVID-19

Chętnych do szczepień nie brakuje. Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na swoją kolej. Podczas gdy w jednych miastach dawki preparatu nie mogą doczekać się starsi ludzie, w Rzeszowie rozpoczęto szczepienia 20-latków. Jak się okazuje, w stolicy Podkarpacia wykonano już 119 tys. zabiegów na 190 tys. mieszkańców. Jest to więc około 63 proc. populacji miasta. Przypomnijmy, że średnia dla największych polskich miast wynosi zaledwie 27 proc. Nieco wyższe statystyki odnotowano w Katowicach - 39 proc., Poznaniu - 36 proc. i Lublinie - 34 proc.

Sytuacja w Rzeszowie zaciekawiła media. W ostatni czwartek i piątek tuż przed Wielkanocą pod jedną z przychodni o godz. 19:00 w kolejce do szczepień stały tłumy mieszkańców. Wśród nich zauważyć można było osoby w wieku od 20 do 40 lat, które nie miały skierowań na przyjęcie dawki preparatu. Jak więc znalazły się w grupie osób objętych szczepieniem?

Dowiedziałam się o możliwości szczepienia od kuzynki, która zaszczepiła się w czwartek. Powiedziała mi, że wystarczy pojechać, stanąć w kolejce i bez problemu dostaje się szczepionkę Pfizera. Pojechałam w piątek około godz. 18:00. Kolejka wiła się przez kilkadziesiąt metrów. Stanęłam w ogonku, powiedziałam, że jestem studentką szkoły strażackiej, weszłam i się zaszczepiłam. Nikt nie sprawdzał żadnych dokumentów, nie pytał o skierowanie, o SMS-y. Weszłam i dostałam zastrzyk

- mówi 24-letnia Dominika z Rzeszowa.

W piątek na stronie Centrum Medycznego Medyk z Rzeszowa, które ma wiele punktów szczepień na terenie całego Podkarpacia, pojawił siękomunikat, w którym poinformowano, że w tym dniu i w sobotę osoby 55 + będą mogły zaszczepić się bez rejestracji.

- Uwaga! Szczepimy osoby 55+ BEZ REJESTRACJI! Dziś i jutro w godz. 8:00-21:00 w punkcie szczepień CM Medyk w C.H. Full Market przy al. Rejtana 53 w Rzeszowie szczepimy osoby 55+. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji! – czytamy w komunikacie placówki medycznej.

Przyczyna masowych szczepień w Rzeszowie

O sytuacji w Rzeszowie bardzo głośno zrobiło się w mediach społecznościowych. Sprawą zajął się Dariusz Joński, poseł KO, który razem z Michałem Szczerbą tropi nieprawidłowości związane z pandemią. Jak się okazało, na Podkarpaciu w przynajmniej dwóch miejscach mieszkańcy mogli zaszczepić się bez skierowania i bez wcześniejszego zapisu. Szybko wykryto, że masowe szczepienia mogą mieć związek z nadchodzącymi w mieście wyborami prezydenckimi. Internauci w postach zamieszczanych na Twitterze w żartobliwy sposób przyznali, że żałują, że w ich miastach nie odbywają się wybory. Dzięki temu pewnie już dawno byliby zaszczepieni.

Sprawę dementuje pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk

Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta NIE są prawdziwe. Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie – napisał w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Odniósł się tym samym do informacji podawanej m.in. przez polityków opozycji, że w Rzeszowie zaszczepiona została niemal połowa mieszkańców.

Szef kancelarii premiera dodał, że rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie.

- Liczby pokazują zaszczepionych w punktach szczepień, a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. Wpływ na to ma także fakt, że duże punkty szczepień raportują w Rzeszowie szczepienia wykonane w terenie. Jutro szczegółowo omówimy to w trakcie konferencji. #StopFakeNews" – napisał Dworczyk.

- O szczepieniach w Rzeszowie pisał w weekend na twiterze m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. "Panie Premierze @MorawieckiM czy to szczepionka wyborcza? W #Rzeszów zaczepiono ok 63% populacji. Średnia dla 20 największych miast w Polsce to ok 27%, #Katowice 39%, #Poznań 36%, #Lublin 34%. #Wrocław 26,88% Tym czasem w #Bogatynia po raz czwarty przesunięto wybory na Burmistrza – napisał polityk.

W Poznaniu zorganizowano szkolenie dla farmaceutów, by mogli szczepić przeciwko COVID-19. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Szczepienia przeciwko COVID-19 odblokowane. Skierowania dostają już 40-latkowie, którzy spełnili jeden warunek

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 5 kwietnia

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości