Newsy

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w szkołach. Znamy nieoficjalną datę rozpoczęcia projektu

Newsy

Kmatta/Getty Images

Jeszcze w tym roku w szkołach ma wystartować program szczepień dla uczniów powyżej 12 roku życia. Nieoficjalnie mówi się o jesieni. Mówi się, że to szkoły będą zamawiać szczepionki dla uczniów, których rodzice wyrazili na to zgodę. Co jeszcze wiadomo na ten temat?

Szybkie opracowanie szczepionki przeciw COVID-19 i jej sprawna dystrybucja to najskuteczniejsze sposoby w walce z pandemią koronaiwrusa. Dzięki szczepieniom dzienna liczba zgonów i zachorowań w Polsce diametralnie spadła, co umożliwiło rządzącym zniesienie lub poluzowane części obostrzeń. Od niedawna na szczepienia mogą zapisywać się już nawet nastolatkowie. Kiedy przyjdzie kolej na młodszych uczniów?

Kiedy szczepienia dla najmłodszych uczniów?

Od początku pandemii specjaliści podkreślają, że dzieci stosunkowo łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem, a nierzadko nie wiedzą nawet, że są chore. Przez to nieświadomie mogą zarażać innych. Aby po powrocie do szkół ograniczyć emisję wirusa, wprowadzone zostaną dobrowolne szczepienia.

- Akcja miałaby rozpocząć się na początku nowego roku szkolnego. Szkoły będą mogły zamawiać szczepionki dla swoich uczniów za wcześniejszą zgodą rodziców. Dziecko mogłoby zostać zaszczepione przeciw COVID-19 po złożeniu przez rodzica deklaracji w szkole - informuje nieoficjalnie RMF FM.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Zanim uczniowie będą mogli zaszczepić się w szkołach, najpierw wymagana będzie decyzja Europejskiej Agencji Leków w sprawie dopuszczenia preparatu Pfizer/BioNTech do stosowania u dzieci w wieku 12-15 lat. Według Michała Dworczyk ta może zapaść już w najbliższych tygodniach. Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień dodał tez, że w akcję szczepienia wśród uczniów zostaną zaangażowani popularni influencerzy i inne osoby popularne w Internecie.

Zobacz też:

Próby samobójcze dzieci i młodzieży to efekt pandemii? "One po prostu nie chcą żyć"

11-letni Sebastian Hrabia nie żyje. Policja znalazła ciało chłopca

Matka zniszczyła życie Moniki. "Używała słowa, które wyrządzało mi wielką krzywdę"

Zobacz wideo: Osoby z niepełnosprawnościami mogą się szczepić bez kolejki. "To będzie duże ułatwienie"

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości