Newsy

WHO ostrzega przed koronawirusem na nartach: "Prosimy kraje, by bardzo uważnie przyjrzały się zagrożeniom"

Newsy

Caiaimage/Agnieszka Olek / Getty Images

Zima za pasem, za nami pierwsze opady śniegu, wiele osób myśli więc o wyjeździe na narty. Czy w obecnej sytuacji jest to bezpieczne? W związku z pandemią rządy powinny rozważnie rozpatrzeć plany na nadchodzący sezon narciarski - uznała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zauważyła WHO, na małych obszarach, gdzie gromadzą się ludzie, może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sezon narciarski 2020/2021

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała krajowe rządy do rozważnego rozpatrzenia wszelkich planów na nadchodzący sezon narciarski. Zdaniem WHO należy rozsądnie podchodzić do ryzyka związanego z gromadzeniem się ludzi na małych obszarach, gdzie może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

WHO odmówiła jednak wydania konkretnej rekomendacji rządom, czy zezwolić na otwieranie kurortów narciarskich i uprawianie sportów zimowych.

- Prosimy, aby wszystkie kraje przyjrzały się sezonowi narciarskiemu i innym okazjom do masowych zgromadzeń oraz bardzo, bardzo uważnie przyjrzały się związanym z nimi zagrożeniom - powiedział Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych.

WHO ostrzega przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Pandemia na całym świecie nie ustępuje. WHO wezwała rząd Brazylii do "bardzo, bardzo poważnego" potraktowania rosnącej w tym kraju liczby zakażeń koronawirusem. Zdaniem dyrektora generalnego Organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa ten trend jest "bardzo, bardzo niepokojący".

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 mln zakażeń. Pod względem liczby zgonów (ponad 172 tys.) zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.

Sezon narciarski 2020/2021w Polsce - kontrole na stokach

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego.

- Jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w poniedziałek 30 listopada.

W ten sposób odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób przy wyciągach w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych.

Po ubiegłotygodniowych konsultacjach z branżą narciarską ogłoszono, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.

Wyciągi będą otwarte, pozostała infrastruktura nie? Branża narciarska wciąż nie wie, czy odrobi straty. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 1 grudnia - 9 105 nowych zakażeń

Jak będzie wyglądać kolęda w dobie koronawirusa? Episkopat wydał komunikat

Ile osób będzie można zaprosić na Wigilię i Boże Narodzenie? Jest rządowe rozporządzenie

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości