Ile osób będzie można zaprosić na Wigilię i Boże Narodzenie? Jest rządowe rozporządzenie

święta, Boże Narodzenie, stół
Jill Wellington/Pixabay

Święta za miesiąc, coraz częściej więc zastanawiamy się, jak przyjdzie nam spędzić. Wiadomo, że w związku z pandemią koronawirusa tegoroczne Boże Narodzenie będzie inne, niż dotychczas. Ile osób będzie mogło zasiąść przy wigilijnym stole, żeby nie narazić się na ryzyko zakażenia? Rządowe rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Boże Narodzenie 2021 - obostrzenia na święta

Święta to tradycyjnie czas rodzinnych spotkań i godzin spędzonych wśród bliskich, których nie widujemy na co dzień.

O tym, że rząd pracuje nad prawnymi możliwościami, które ograniczą przemieszczanie się , premier Mateusz Morawiecki mówił podczas sobotniej konferencji prasowej. Jak podkreślał, redukcja kontaktów społecznych w okresie Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w poniedziałek o szczegóły rządowego rozwiązania zaznaczył, że "pewne zakazy być może się pojawią". Nie chciał jednak przesądzać, "w jaką stronę pójdziemy".

- Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy – stwierdził wiceszef resortu zdrowia w telewizji publicznej.

Wiceminister Kraska wyraził nadzieję, że " Polacy w te święta z bólem serca, ale odpuszczą sobie wizyty u najbliższych , a będziemy się spotykali tylko w tym gronie, gdzie razem mieszkamy , bo to jest najbardziej racjonalne w okresie pandemii".

Ile osób będzie można zaprosić do domu na Wigilię i Boże Narodzenie?

Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował się na ograniczenie liczby osób przy świątecznych stołach.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami w imprezach domowych mogłoby uczestniczyć do pięciu osób. Limit ten nie dotyczyłby tych, którzy razem mieszkają.

W rozporządzeniu przyjętym przez rząd w czwartek 26 listopada zapisano, że do 27 grudnia 2020 zakazane jest organizowanie "zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju". Wyjątek dotyczy spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Jak wynika z rozporządzenia, do limitu osób nie wlicza się: osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Jeśli więc czteroosobowa rodzina postanowi zorganizować kolację wigilijną, może zaprosić na nią maksymalnie pięć osób.

Przepisy te będą obowiązywać zarówno w Wigilię, jak i Boże Narodzenie.

Limit osób na spotkaniach - wyjątki

Od zakazu są jednak także inne wyjątki. Nie dotyczy on:

  • spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych
  • szkoleń lub egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych, konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich, egzaminów na biegłych rewidentów i doradców podatkowych
  • egzaminów przeprowadzanych w toku postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości
  • szkoleń, kursów, egzaminów, testów i kwalifikowania związanych z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o drogach publicznych, ruchu drogowym, transporcie drogowym, transporcie kolejowym, kierujących pojazdami, przewozie towarów niebezpiecznych, dozorze technicznym oraz przepisów prawa lotniczego.
  • szkoleń, kursów, testów kwalifikacyjnych, egzaminów i ćwiczeń odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koniecznych do zapewnienia gotowości do wykonywania zadań ustawowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Służby Więziennej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
  • kursów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  • egzaminów z języka polskiego jako języka obcego przeprowadzanych przez podmioty posiadające uprawnienia do organizowania egzaminu na określonym poziomie biegłości językowej, nadane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Nowe obostrzenia antycovidowe. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister zdrowia podał wstępną datę

Szczepionka na COVID-19 może być dopuszczona w ciągu tygodnia

Koronawirus w czasie ciąży. Jak COVID-19 wpływa na zdrowie i rozwój malucha?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości