Newsy

Phil Spector nie żyje. Słynny producent muzyczny zmarł w więzieniu, w którym odsiadywał karę za morderstwo

Newsy

Świeca
Moment RFSebastian Condrea/Getty Images

Phil Spector, producent muzyczny, który zrewolucjonizował muzykę rockową zmarł w więziennym szpitalu. Od wielu lat mężczyzna przebywał za kratkami za morderstwo aktorki Lany Clarkson. Przedstawiciele więzienia stanu Kalifornia podali, że Spector umarł z przyczyn naturalnych.

Morderstwo Lany Clarkson

W 2009 r. Phil Spector został skazany na dożywocie z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 19 latach za zamordowanie Lany Clarkson - aktorki kina klasy B popularnej w latach 80. XX w. dzięki rolom w filmach "Królowa barbarzyńców" i "Łowca śmierci". W chwili śmierci miała 40 lat. Do zdarzenia doszło w 2003 r. w rezydencji Spectora na obrzeżach Los Angeles.

Phil Spector - kim był?

Podczas gdy większość źródeł podaje, że Spector urodził się w 1940 roku, w dokumentach sądowych po jego aresztowaniu wymieniono rok 1939. Jego prawnik potwierdził tę datę agencji AP.

Spector miał zaledwie 17 lat, kiedy jego grupa The Teddy Bears nagrała swój pierwszy przebój - balladę napisaną i wyprodukowaną przez Spectora, która stała się klasykiem muzyki pop "To Know Him is to Love Him".

Później rozpoczął współpracę z wybitnymi kompozytorami Jerrym Leiberem i Mikiem Stollerem. Ostatecznie znalazł swoją niszę w produkcji. Przez pewien czas miał własną firmę producencką Philles Records, z Lesterem Sillesem, w której opracował swoje autorskie brzmienie.

Spector był nazywany wizjonerem za stworzenie "ściany dźwięku", która łączyła porywające harmonie wokalne z orkiestrowymi aranżacjami. Efektem były takie popowe klasyki, jak "Da Doo Ron Ron", "Be My Baby" czy "He's Rebel". Bruce Springsteen i Brian Wilson otwarcie powielali jego techniki nagrywania, a John Lennon nazwał go "największym producentem muzycznym wszech czasów".

W połowie lat 70. XX w. Spector wycofał się z branży muzycznej. Od czasu do czasu pojawiał się, by pracować nad specjalnymi projektami, w tym albumem Leonarda Cohena "Death of a Ladies' Man" i "End of the Century" The Ramones.

>>> Zobacz także:

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" walczą o rodzinę. Czy zażegnali kryzys?

Miłość od pierwszego wejrzenia. Ania i Ivan z "Hotelu Paradise 2" o swoim uczuciu: "Przede wszystkim wygraliśmy siebie"

Maja Kapłon wraca na scenę. "Proszę o pomoc dla innych. Ja, już jestem silna"

Zobacz także: Przerażające zarzuty wobec Armiego Hammera. Wyciekły wiadomości, w których przyznaje, że jest kanibalem:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości