Czym jest muzyka pop? Określenie jej ram jest bardzo trudne, ponieważ oznacza niemal każdy rodzaj muzyki rozrywkowej. W przestrzeni publicznej właśnie ten rodzaj muzyki pojawia się najczęściej. Ma on trafiać do jak najszerszego grona odbiorców i emitowany jest w większości komercyjnych stacji radiowych.
Pop swoje początki znajduje w rock’n’rollu. Można zatem nazwać tę muzykę odłamem muzyki rockowej. W muzyce pop mocne brzmienia zostały jednak zastąpione przez melodyjność, tak aby mogła ona trafić do masowego odbiorcy.
Muzyka pop – opis
Bardzo trudno podać definicję muzyki pop . Dość często określa się ją jako muzykę „lekką”, z prostym tekstem dla masowego odbiorcy. Jednak czy na pewno zawsze tak jest? Oczywiście, że nie! Niejednokrotnie zdarza się, że utwory zaliczane do popu charakteryzują się nie tylko świetną ścieżką dźwiękową, ale także bardzo wysokim poziomem tekstów. Pewne jest jednak to, że w muzyce pop nie znajdzie się utworów o bardzo mocnych brzmieniach, np. rockowych. Wykonawcy muzyki pop tworzą dość łagodne utwory, które mogą spodobać się jak największej grupie odbiorców. Muzyka ta powstała na fundamentach wielu gatunków muzycznych, m.in. country, rock’n’rolla, jazzu, folku, muzyki tanecznej oraz soulu. Pop bardzo często określany jest również muzyką taneczną, rytmiczną i instrumentalno-wokalną, w której wykorzystuje się brzmienia modne w danym okresie/sezonie. Najczęściej używanymi instrumentami są: gitara, perkusja, a także instrumenty klawiszowe.
Historia muzyki pop
Nie można dokładnie określić, kiedy pojawiła się muzyka pop. Przyjmuje się jednak umownie, że były to lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy powstawało wiele odmian i podgatunków rocka. Sporo osób jednak jest zdania, że prawdziwa muzyka pop wykształciła się później, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, argumentując swoje stanowisko tym, że to właśnie wtedy nastąpił największy rozkwit wszelkich gatunków muzycznych, a wykonawcy musieli znaleźć takie brzemienia, które mogłyby zapewnić im jak największa popularność i zachęć jak najwięcej słuchaczy. To również w tym czasie powstawało wiele nowych rozgłośni radiowych, które niewątpliwie miały wpływ na kształtowanie się gustów muzycznych. Z czasem okazało się, że łagodne brzmienia utworów wywodzących się z rocka bardzo dobrze się sprzedają i mają wielu słuchaczy. Na scenie pojawiło się mnóstwo artystów, którzy dziś uważani są za ikony muzyki pop.
Do najpopularniejszych zagranicznych gwiazd popu zalicza się: Michaela Jacksona, Madonnę, Lady Gagę, Britney Spears, U2, Robbiego Williamsa, zespół ABBA czy Eltona Johna. Nie da się wymienić wszystkich gwiazd zagranicznej muzyki pop – twórców jest zbyt wielu! Podobnie jest na polskiej scenie muzycznej. Polska muzyka pop reprezentowana jest przez: Edytę Górniak, Kayah, Natalię Kukulską, Andrzeja Piasecznego, Urszulę, Anię Wyszkoni, Gosię Andrzejewicz, Sylwię Grzeszczak, a także przez liczne zespoły: De Mono, Blue Café, Varius Manx, Feel, Kombi i wiele innych.
Podgatunki i style muzyczne
Muzyka pop wykształciła wiele podgatunków i stylów muzycznych. W każdym gatunku muzycznym można zauważyć wpływ popu, przez co powstają takie style, jak m.in.:
· dance pop – łączący popowe melodie z szybkimi i żywiołowymi bitami,
· pop punk – charakteryzujący się większą melodyjnością agresywnych punkowych utworów,
· pop rock – łączący charakterystyczną dla popu melodyjność wraz z mocnymi brzmieniami gitar i perkusji. Muzyka pop rock jest jednym z najpopularniejszych podgatunków popu,
· pop rap – łączy recytowane teksty ze śpiewanymi refrenami, wywodzącymi się z popu.
Można wyróżnić również style takie jak: avant-pop, Britpop, dream pop, power pop, twee pop i wiele, wiele innych.
Należy również pamiętać, że niemal każda kultura wykształciła własne wersje muzyki pop. Do najciekawszych zaliczyć można:
- C-pop – chiński pop z podgatunkami: cantopop (koreańska muzyka pop) i mandopop (pop mandaryński). Za twórców chińskiego popu uważa się Li Jinhuia oraz Bucka Claytona.
- J-pop – japońska muzyka pop. Nazwa ta jednak często oznacza nie tylko piosenki pop, ale też rockowe lub soulowe.
- Latynoski pop – najczęściej określany jako portugalska lub hiszpańska muzyka pop . Często jest to mieszanie tradycyjnych elementów muzyki regionu (np. flamenco) z popem. Utwory zawsze wykonywane są po hiszpańsku lub portugalsku.
- Indie pop – w muzyce można odnaleźć dźwięki charakterystyczne dla indyjskiej kultury muzycznej, z wykorzystaniem harmonijności i melodyjności popu.
Wyróżnić można także szwedzką, niemiecką, czeską czy grecką muzykę pop.
Obecnie uznaje się, że muzyka pop jest najbardziej skomercjalizowanym gatunkiem muzycznym.
Taylor Swift ostatecznie odwołuje trasę koncertową
Zobacz także:
Od modela po muzyka. Czym tym razem zaskoczył nas Mikolas Josef, czeski reprezentant Eurowizji 2018?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision