Newsy

Mirosław Handke nie żyje. Minister edukacji odpowiedzialny za wprowadzenie gimnazjów miał 75 lat

Newsy

Sebastian Condrea/Getty Images

Zmarł prof. Mirosław Handke. Był ministrem edukacji w rządzie Jerzego Buzka i rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także współtwórcą słynnej reformy, która wprowadziła do polskiego szkolnictwa gimnazja. Odszedł w wieku 75 lat.

Mirosław Handke nie żyje

W wieku 75 lat zmarł prof. Mirosław Handke, minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka i były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Informację o jego śmierci przekazała krakowska uczelnia.

- Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci prof. Mirosława Handkego – wybitnego chemika, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1993–1998, ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórcy reformy systemu oświaty z 1999 r. - czytamy w komunikacie na stronie AGH.

Mirosław Handke - były minister edukacji

Prof. Handke urodził się w 1946 r. w Lesznie, a studia na wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym ukończył w 1969 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze tego samego roku związał się z AGH. Był m.in. założycielem struktur i wiceprzewodniczącym NSZZ "Solidarność" na tej uczelni. Profesor był też twórcą i długoletnim kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH, który przekształcony został w Katedrę Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Na rektora uczelni wybrano go dwukrotnie - funkcję tę pełnił w latach 1993–1996 i 1996–1998. Był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także inicjatorem i współzałożycielem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Od końca października 1997 r. do 20 lipca 2000 r. pełnił funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był współtwórcą reformy systemu oświaty z 1999 r., która wprowadziła do systemu szkolnictwa gimnazja.

Jak podała AGH, były rektor opublikował ok. 150 prac, z których ponad 100 znajduje się na liście Google Scholar. Prof. Handke jest autorem podręczników akademickich i książek, współpracował z czasopismami naukowymi, był redaktorem czasopism wydawanych przez Elsevier oraz członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Ulga na dzieci - ważny jest limit dochodu. Którzy rodzice mogą liczyć na zwrot pieniędzy?

Pewnego dnia usłyszała: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem". Jak reagować na coming out dziecka?

Zakaz palenia na balkonach? Pomysł dzieli Polaków

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości