gimnazja

  gimnazja

  Wójt gminy Rusiec, Dariusz Woźniak, nie zamierza wprowadzić w swojej gminie reformy edukacji: "Po rozmowie z moimi kolegami radnymi, doszliśmy do wniosku, że rada (...) nie podejmie uchwały, o zmianie okręgów nauczania na terenie naszej gminy. W perspektywie, nie widzimy żadnych pozytywnych skutków tej reformy". Dlaczego pan Dariusz zdecydował się na taki krok? Czy sądzi, że administracja rządowa pozwoli mu zbojkotować reformę?

  Rocznik '86 był pierwszym, który na skutek reformy systemu oświaty z 1999 roku poszedł do gimnazjum. Spotkaliśmy się z trójką jego przedstawicieli, by zapytać, jak wspominają naukę w tzw. gimbazie i pisanie matury "pod klucz".

  W 2017 r. szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. A co zarzucają jej goście Dzień Dobry TVN: dyrektor gimnazjum Witold Młynarczyk oraz historyk Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych?

  Ten rok szkolny jest niezwykły nie tylko dlatego, że będzie krótszy o tydzień, ale też dlatego, że do szkół wróciły drożdżówki. Nie są to jednak zwykłe drożdżówki. Dziennikarz Mateusz Hładki wybrał się do jednego z warszawskich gimnazjów, by dowiedzieć czym różnią się drożdżówki dostępne w szkołach od pozostałych drożdżówek.

  To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  W poniedziałek w Dzień Dobry TVN: alarmujące dane! 7 na 10 gimnazjalistów ma już TO za sobą - dlaczego wiek inicjacji seksualnej tak drastycznie obniża się? Następnie: hej przygodo! W jakim namiocie spędzić wakacje? A potem: jabłko czy gruszka - typologia damskich pup i kostiumy, które podkreślą ich walory. A także: kapusta w roli głównej i w naszych garnkach. Zapraszamy na wspólne gotowanie. Bądźcie z nami o 8.00! Zapraszają: Dorota Wellman i Marcin Prokop.