Zmarł prof. Mirosław Handke. Był ministrem edukacji w rządzie Jerzego Buzka i rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także współtwórcą słynnej reformy, która wprowadziła do polskiego szkolnictwa gimnazja. Odszedł w wieku 75 lat.
Zmiana edukacji najbardziej dotknęła uczniów. Jak można pomóc dzieciom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Bogną Białecką i Dorotę Łobodę, która jest przeciwko reformie szkolnictwa.
Nowa podstawa programowa, która obowiązuje w polskich szkołach od września tego roku wzbudza niemałe emocje nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale całego społeczeństwa. Jakich ważnych zagadnień brakuje, a czego jest za dużo? Czy dzieci faktycznie nie dowiedzą się o istnieniu takich postaci jak Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz? Co z teorią ewolucji i ekologią? A jak będą wyglądały lekcje WOS i wychowania do życia w rodzinie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertami, którzy mieli w ręku już niejedną podstawę programową: prof. dr hab. Krzysztofem Spalikiem (nauki przyrodnicze), Marią Gudro-Homicką (język polski), dr Agnieszką Janiak-Jasińską (historia) i Iwoną Jachnik (WDŻR).
Tym razem w naszym cyklu "Szkoła w (re)formie" postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nowej podstawie programowej. Których uczniów dotyczy? Co jest jej głównym grzechem? Czy faktycznie cofa nas do XX wieku? O szkole "dwóch prędkości" i skutkach reformy szkolnictwa w Dzień Dobry TVN mówili dr Maciej Jakubowski - ekonomista i socjolog z Evidence Institute oraz nauczyciel historii Jan Wróbel.
W Gdańsku, Warszawie i Krakowie niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci dziesiątego dnia każdego miesiąca pozostawały w domu. W ten sposób protestują przeciwko reformie oświaty. Co im się nie podoba w reformie? Dlaczego wybrali właśnie taką formę protestu? Nie boją się konsekwencji? Jak długo będą protestować? Z rodzicami z Gdańska spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Rocznik '86 był pierwszym, który na skutek reformy systemu oświaty z 1999 roku poszedł do gimnazjum. Spotkaliśmy się z trójką jego przedstawicieli, by zapytać, jak wspominają naukę w tzw. gimbazie i pisanie matury "pod klucz".
Najlepsze polskie uniwersytety wciąż zajmują niskie pozycje w międzynarodowych rankingach. Czy Rząd jest w stanie to zmienić? Premier Jarosław Gowin opowiedział w Dzień Dobry TVN o planowanych reformach. Czy położenie kresu masowej edukacji wyższej rozwiąże problemy uczelni?
Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. Przez zmiany w szkolnictwie za 3 lata w I klasie liceum spotkają się roczniki 2003, 2004 i 2005. Jak sytuacja ta wpłynie na poziom edukacji i na dzieci? Czy zwiększy to konkurencję przy naborze do liceum? Na co powinni przygotować się uczniowie i ich rodzice? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Krzysztof Biedrzycki z Instytutu Badań Edukacyjnych i Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.
Sprawa edukacji sześciolatków ciągnie się już bardzo długo. Poprzedni rząd posłał je do szkoły, a nowy - w ramach reformy szkolnictwa - cofnął ten obowiązek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz, by zapytać ją, co zniesienie tego obowiązku oznacza dla sześciolatków, które już w zeszłym roku poszły do pierwszych klas i, jak wyobraża sobie wdrożenie nowej reformy w swojej szkole. Czy sześciolatki ze szkoły naszego gościa dobrze sobie radzą z nauką?