Newsy

Koronawirus a rozrywka. Nowe zasady dotyczące imprez w otwartej przestrzeni

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFJena Ardell/ Getty Images

Zniesiono część obostrzeń dotyczących imprez na stadionach, obiektach sportowych i w otwartej przestrzeni. W wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady?

Rozrywka w otwartej przestrzeni - nowe zasady

Od 20 czerwca imprezy kulturalne mogą odbywać się m.in. w salach koncertowych i klubach oraz na powietrzu - m.in. w amfiteatrach i obiektach sportowych. Od 17 lipca zmienią się regulacje dot. wydarzeń artystycznych i rozrywkowych w otwartej przestrzeni. Zniesione zostanie ograniczenie ilości osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach.

W komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślono, że zgodnie z rządowym rozporządzeniem ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii "od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane w pomieszczeniach, w tym w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu - w amfiteatrach i muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych".

Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego

- czytamy.

Jak wyjaśnia MKiDN, w przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych zasady te polegają na udostępnieniu do 50 proc. liczby miejsc na sali oraz obowiązkowemu zakrywaniu nosa i ust przez uczestników wydarzenia.

Wydarzenia na stadionach w dobie pandemii

Na stadionach otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi lub bez - obok konieczności zakrywania nosa i ust przez uczestników wydarzenia - obowiązują zasady:

  • udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni (uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie),
  • zachowania odległości 2 m pomiędzy widzami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.

Imprezy i koncerty plenerowe a koronawirus

W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę, wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu oraz wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, aby uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami.

Uczestnicy imprez plenerowych muszą:

  • zachowywać 2-metrową odległość od siebie,
  • zakrywać nosy i usta , chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy:

  • osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia,
  • osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie,
  • osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Zobacz też:

Agnieszka Chylińska o nowej książce i czasie izolacji:„Najważniejsze chyba dla mnie było to, żeby mieć zajęcie”

Lady Gaga przekłada trasę koncertową. "Chcemy, aby wszyscy byli zdrowi"

Mocny debiut w trudnych czasach. Posłuchaj, jak Paula Roma śpiewa "Niedopowiedzenia”

Zobacz wideo: Gosia Andrzejewicz wspomina wpadkę organizatora koncertu: Myśleli, że zaśpiewam z playbacku. Nie było nawet mikrofonu

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości