Newsy

Jak będzie wyglądać kolęda w dobie koronawirusa? Episkopat wydał komunikat

Newsy

Aktualizacja:

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia. By ograniczyć wzrost zakażeń od kilku miesięcy musimy zmieniać nasze zwyczaje. Jednym z nich jest tradycyjna w okresie bożonarodzeniowym wizyta duszpasterska. Jak w tym roku będzie przebiegać kolęda? Episkopat zdecydował o zmianie formy i nowych terminach.

Kolęda a koronawirus

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle. Dla wiernych kościoła katolickiego, poza ograniczeniem ilości osób w świątyniach, trudne będzie także odejście od tradycyjnych wizyt duszpasterskich.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty księży zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie. Taką informację przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak.

Jak podkreślił, ostateczna decyzja co do terminu i formy wizyty duszpasterskiej będzie należała do biskupów. Każdy z nich podejmie ją "w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie”.

- W parafiach proboszczowie w ramach ogłoszeń duszpasterskich będą ogłaszać, że kolęda w tym roku będzie miała niezwykłą formą, by z tym się oswoić i przygotować się, kiedy ta nasza ulica zostanie zaproszona na mszę świętą. Można zabrać wodę święconą, którą skropi się dom lub okolicznościowy obrazek - powiedział ks. Joachim Kobienia, Kuria Diecezjalna w Opolu.

Kolęda 2020/2021

- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele - zauważył ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

Zalecił przy tym, by śledzić komunikaty biskupów i ogłoszenia parafialne w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji.

- Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Podobnych instrukcji nie ma też w sprawie ewentualnej dyspensy od mszy świętej w uroczystość Bożego Narodzenia.

- Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – stwierdził ks. Gęsiak.

Kolęda - krępująca wizyta? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy Boże Narodzenie 2020 zostanie odwołane? Biuro Świętego Mikołaja nie pozostawia wątpliwości

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

Andrew Ridgeley z Wham! wspomina "Last Christmas"- świąteczny hit wszechczasów. "Ma świetną melodię i naprawdę przywodzi na myśl Boże Narodzenie"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: B.Bandoła, F. Orlińska

Źródło zdjęcia głównego: debowscyfoto/Pixabay

Pozostałe wiadomości