Styl Życia

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

Dekoracje adwentowe

Fot. AntiMartina/ Getty Images

Styl Życia

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

Dekoracje adwentowe

Fot. AntiMartina/ Getty Images

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najradośniejszych okresów w roku. Tego zdania są nie tylko katolicy, ale i wierni innych wyznań, ponieważ te trzy dni: 24, 25 i 26 grudnia to czas, który zwykle wiąże się z rodzinnymi spotkaniami, pełnymi ciepła, miłości i spokoju. Niektórzy jednak przywiązują szczególną wagę również do czasu oczekiwania na wspólnie spędzane święta – adwentu. Jeśli chcemy wiedzieć, ile trwa adwent w danym roku, powinniśmy po prostu spojrzeć na rozkład niedziel w aktualnym kalendarzu.

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie to jednocześnie okres przedświątecznych przygotowań. Aby przeżyć go we właściwy sposób, katolicy uczestniczą w rekolekcjach adwentowych, a także w mszach roratnich. Jeśli ktoś nie wie, ile trwają rekolekcje adwentowe, powinien uważnie słuchać ogłoszeń parafialnych w swoim kościele, ale zwykle są to cztery dni. Pierwszy z nich to niedziela, gdy odbywa się uroczysta msza, podczas której zostaje wygłoszona pierwsza nauka.

Adwent 2020 - kiedy wypada?

W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada na 29 listopada, a ostatnim dniem tego okresu jest zawsze wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia.

Adwent – co to takiego?

Słowo "adwent" wywodzi się z języka łacińskiego (advenio) i oznacza "przychodzić". Oczywiście okres, który nazywają w ten sposób chrześcijanie, wiąże się nierozerwalnie z Narodzeniem Pańskim. Uroczystość ta, obchodzona co roku 25 grudnia, wywodzi się z Rzymu, a pojawiła się najprawdopodobniej w VI wieku. Jeśli natomiast mowa o samym adwencie, pierwsze wzmianki na temat tego, ile trwa i czym jest, pochodzą z Galii (w Rzymie pojawił się on około VI wieku).

Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dawniej wiązał się z pokutą, obecnie natomiast kojarzy się raczej z czasem przyjemnego napięcia towarzyszącego przygotowaniom do świątecznych uroczystości (w szczególności do wigilijnej wieczerzy). Obecnie dzieli się na dwie części: pierwsza przygotowuje wiernych na ostateczne przyjście Chrystusa w czasach Apokalipsy, natomiast druga to bezpośrednie oczekiwanie na Boże Narodzenie.

Ile trwa adwent? Od czego to zależy?

Z początku, wiele lat temu, adwent trwał sześć tygodni. Ile trwa adwent teraz? Są to cztery tygodnie poprzedzające uroczystość Bożego Narodzenia. Okres ten zawsze rozpoczyna się od niedzieli. W zależności od tego, kiedy wypada, adwent może więc trwać od 23 do 28 dni . Czas ten jest związany również z rozpoczęciem roku w kalendarzu katolickim. Towarzyszą mu także rekolekcje, czyli specjalne nauki dla wiernych, mające pomóc w przygotowaniu swojego serca na narodziny Jezusa. Zazwyczaj trwają cztery dni, a pierwszy z nich to niedziela.

Adwentowe przygotowania – czym jest wieniec adwentowy i co oznacza?

Mówiąc o adwencie, trudno nie wspomnieć o wieńcu adwentowym. Jego geneza wiąże się ze Skandynawią z czasów przedchrześcijańskich. Z początku w kościołach luterańskich występował jako adwentowy świecznik. W znacznej liczbie społeczeństw wieńce adwentowe można odnaleźć nie tylko w świątyniach, ale i w domach. Do Polski tradycja dotarła dopiero po I wojnie światowej.

Kształt wieńca ma specjalne znaczenie. Okrąg symbolizuje wieczność i jedność. Nawiązuje więc do pór roku, które przemijają i nastają znowu, a zarazem odnosi się do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Zielone gałązki świadczą o wiecznym życiu, a także mają dawać nadzieję, ponieważ lada moment na ziemię zstąpi Mesjasz, który poprowadzi lud do zbawienia. Nie należy także pomijać czerwonych wstążek – symbolu miłości Boga.

Najważniejszym elementem są jednak świece adwentowe, które obowiązkowo muszą się znaleźć w wieńcu. Nie stanowią jednak wyłącznie jego ozdoby, a kolejne symbole ważne dla chrześcijan. Każda z nich to kolejny tydzień adwentu, a także odniesienie do poszczególnych etapów zbawienia świata. Świece zapala się stopniowo: pierwszą w pierwszą niedzielę adwentu, drugą – w kolejną i tak dalej. Ostatniej niedzieli wszystkie palą się równym światłem. W ten sposób zostaje pokazany upływający czas, który dzieli oczekujących od Bożego Narodzenia.

Każda ze świec ma nieco inną nazwę. Ta, którą zapala się w pierwszą niedzielę adwentu, nazywa się "Świecą Proroka" lub inaczej "Świecą Nadziei". Wiąże się z prorokami zapowiadającymi przyjście na świat Jezusa. Druga świeca to "Świeca Betlejem" czy też "Świeca Pokoju". Zapala się ją na pamiątkę miejsca, w którym przyszedł na świat Zbawiciel. Trzecia z kolei jest "Świeca Pasterzy", czyli "Świeca Radości" – związana z tymi, którzy jako pierwsi odwiedzili dzieciątko w stajence, a potem mogli przekazać dobrą nowinę innym. W czwartą niedzielę zapalana jest "Świeca Aniołów", inaczej "Świeca Miłości". Stanowi symbol aniołów – istot niebieskich, które objawiły się pasterzom, by powiedzieć im o przyjściu na świat Jezusa.

Wieniec można też traktować jako symbol wspólnoty. Jeśli znajdzie się w domu, tradycja nakazuje, by kolejne świece zapalał najmłodszy z członków rodziny.

>>> Zobacz też:

Pałac Zamoyskich w Kozłówce przetrwał dwie wojny. Dziś to niezwykłe muzeum łączące klasykę ze sztuką socrealizmu

Dni wolne od pracy w 2021 r. Układają się korzystniej niż 2020 r.? Zobacz, jak zaplanować urlop w nadchodzącym roku

Placebo działa - nawet jeśli wiemy, że to placebo. Naukowcy: "To wyższość umysłu nad materią"

Zobacz film: Jak zrobić kalendarz adwentowy? 

Co sądzisz o tym artykule?
81
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0