Newsy

Kiedy otwarcie polskich granic? Szef MZS daje nadzieję

Newsy

omersukrugoksu/Getty Images

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas spotkania z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy mówił dziennikarzom między innymi o możliwości otwarcia granic w Polsce. - Jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził.

Kiedy otwarcie granic?

W estońskiej stolicy ministrowie spraw zagranicznych Polski, Estonii, Łotwy i Litwy podpisali deklarację o współpracy po pandemii koronawirusa.

Po tej uroczystości szefowie dyplomacji byli pytani o możliwość podróżowania w okresie wakacji przez obywateli państw bałtyckich do krajów sąsiednich. Jacek Czaputowicz odparł, że obecnie to eksperci muszą oszacować ewentualne ryzyka wiążące się z pełnym otwarciem granic.

Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami

- dodał.

Odnosząc się do występowania w Polsce ognisk koronawirusa, zapewniał, że sytuacja na Śląsku jest opanowana, a wszyscy górnicy i ich rodziny zostali poddani testom.

Kiedy rekomendacje dotyczące wyjazdów?

Z kolei, podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński był pytany m.in. o to, czy będą rekomendacje dla Polaków związane z wyjazdami zagranicznymi.

Rekomendacje związane z wyjazdami zagranicznymi będą przedstawiane mniej więcej w połowie czerwca. Wtedy odniesiemy się też do wszystkich innych przypadków, sytuacji w innych krajach

- poinformował.

Wiceszef MZ przypomniał, że z informacji podanych w poniedziałek przez MSZ wynika, że "w Grecji będzie możliwe realizowanie lotów wychodzących z Polski za wyjątkiem jednego z lotnisk".

Także widzimy, że ta sytuacja dynamicznie się rozwija. Ja jestem przekonany, że także wobec Polski wszelkie restrykcje będą w niedługim czasie zniesione

- powiedział.

Wakacje w Grecji już dla Polaków?

Rząd Grecji zdecydował o uruchomieniu od 15 czerwca lotów międzynarodowych przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Otwarte zostaną lotniska w Atenach i drugim pod względem wielkości greckim mieście - Salonikach, a od 1 lipca decyzja ta obejmie wszystkie porty lotnicze w kraju.

W piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 państw będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Państwami tymi są Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry. Ich obywatele będą poddawani tylko wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa.

Zgodnie z informacją przedstawioną w poniedziałkowym wpisie na Twitterze wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego do grona tych państw dołączyła również Polska.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości