Newsy

Jak się chronić przed promieniowaniem słonecznym? "Dzieci do 3 roku życia nie powinny być wystawiane na słońce"

Newsy

Zaczynają się upały. Nie ulega niczyjej wątpliwości, jak ważne jest, żeby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Szczególnie należy zabezpieczyć dzieci. Uważać powinny także osoby z jasną karnacją. Jak zadbać o swoją skórę, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak chronić dzieci przed słońcem?

Wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne od wczesnego dzieciństwa wiąże się z możliwością zachorowania na czerniaka. To bardzo niebezpieczny nowotwór złośliwy, a w Polsce wykrywany jest najczęściej już w bardzo późnym stadium rozwoju choroby. Dlatego tak istotne jest dbanie o zabezpieczenie dziecka przed nadmiernym promieniowaniem UV.

- W naszym kraju jest taka rekomendacja, że dzieci do 3 roku życia nie powinny być wystawiane na słońce. W rekomendacjach brytyjskich jest to natomiast do około roku. Wiemy jednak o tym, że oparzenie we wczesnym dzieciństwie koreluje z ryzykiem rozwoju raków skóry. Wiemy też o tym, że są osoby, które będą bardziej predysponowane do rozwoju tych chorób, to są przede wszystkim osoby z jasną karnacją, a taką właśnie my Polacy mamy w większości - wyjaśniła prof. Lesiak.

Do 6 miesiąca życia nie poleca się używać kremów z filtrem, ale trzeba zadbać o taką ochronę jak parasol, zadaszenie czy o odzież ochronną. W składzie kremów z filtrem są tlenek cynku i tlenek tytanu, które rozpraszają promienie słoneczne. U starszych dzieci należy stosować je co dwie godziny. Mimo wszystko niezbędny jest kapelusz lub czapka, okulary słoneczne.

Kiedy wychodzić na słońce?

Nie eksponujemy się na pełne słońce, kiedy ono jest w zenicie. Rekomendacje są takie, żeby nie wychodzić na słońce między godziną 10 a 16. Dla wielu argumentem za korzystaniem z kąpieli słonecznych jest zażywanie witaminy D. Jak wytłumaczyła profesor, dla osób z naszą karnacją wystarczy przebywać na słońcu od 2 do 8 minut żeby odpowiednią ilość przyjąć.

- Dalsza ekspozycja powoduje powstawanie nieaktywnych form wit. D, które absolutnie nie działają - podkreśliła profesor.

Witaminę D należy suplementować cały rok. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce to także niestety szybsze starzenie. Dlatego, aby zachować młody wygląd naszego ciała należy odpowiednio chronić się przed słońcem.

>>> Zobacz także:

Euro 2020: Co robić, kiedy partner cały czas ogląda mecze? Psycholog: "Warto mieć swoją własną przestrzeń w związku"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Rezydenci biur podróży skarżą się na turystów. "Dzwoni kobieta i mówi, że urwał jej się sznurek od tamponu"

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości