Newsy

Na greckich plażach bez maseczki. Jakie jeszcze ograniczenia zostaną zniesione dla turystów z Polski?

Newsy

Aktualizacja:
© Allard Schager/Getty Images

Wakacje w Grecji - wielu o nich marzy. Jak zapowiedział tamtejszy minister turystyki, Haris Theoharis, od 14 maja zniesiona zostanie znaczna część restrykcji związana z pandemią koronawirusa. Otwarte będą m.in. już wszystkie lotniska, plaże, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. A czy obowiązkowa będzie kwarantanna?

Wakacje w Grecji - jakie obostrzenia

Grecki minister turystyki Haris Theoharis przyjechał do Polski, m.in. by spotkać się z przedstawicielami polskiego rządu i branży turystycznej. Chodzi o wyjaśnienie zasad wjazdu i systemu obostrzeń obowiązujących w Grecji w związku z pandemią COVID oraz koordynację działań, by polscy turyści mogli bez problemu odwiedzać ten kraj.

- Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią COVID - powiedział.

Jak opisywał, m.in. otwarte będą wówczas już wszystkie lotniska, plaże, muzea, zniesione zostaną ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami. Otwarte będą bary, restauracje, hotele i campingi.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa obowiązują jednak reguły dotyczące np. liczby gości w restauracji czy członków oprowadzanych wycieczek.

Według ministra, w Grecji nadal trzeba będzie co do zasady nosić maseczki, zarówno na ulicach, jak w pomieszczeniach, nie będzie to jednak konieczne na plaży.

Grecja - kwarantanna dla Polaków

Jeśli chodzi o wjazd do Grecji, to jest on możliwy bez kwarantanny dla osób, które zostały w pełni zaszczepione i mają zaświadczenie w języku angielskim, już chorowały na COVID albo przedstawią negatywny wynik testu. Dzieci poniżej piątego roku życia nie muszą wykonywać testów.

- Wjeżdżający muszą wypełnić specjalny formularz Passenger Locator Form z danymi kontaktowymi. Przeprowadzamy też losowe testy na granicy - powiedział Haris Theoharis.

Zapewnił również, że Grecja w porównaniu z resztą Europy bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią i choć jej trzecia fala była dotkliwa, to od kilku tygodni liczba zakażeń szybko spada. - Zakładamy, że w maju będzie ich bardzo mało, również dlatego, iż szybko postępuje u nas program szczepień - ocenił.

Według Harisa Theoharisa, Polacy przybywający do Grecji nie potrzebują dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek zarażenia koronawirusem - wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. - Jeśli konieczna będzie kwarantanna, nie trzeba będzie płacić za hotel, a jeśli ktoś zachoruje, będzie mógł skorzystać z greckiego systemu opieki zdrowotnej bez opłat - zapewnił.

Według ministerstwa turystyki, co roku do Grecji przyjeżdża z Polski ponad milion odwiedzających, co sprawia, że jesteśmy na piątym miejscu, jeśli chodzi o liczbę turystów w Grecji.

Zobacz wideo: Minister zdrowia potwierdza: W Polsce wykryto pierwsze przypadki brazylijskiej odmiany koronawirusa

>>> Zobacz także:

Już wiadomo, od kiedy będzie można iść na basen, siłownię czy do klubu fitness

Kiedy będzie można zdjąć maseczki? Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane

Brazylijska odmiana koronawirusa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdził trzy pierwsze przypadki

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości