Newsy

Francja weszła w czwartą falę pandemii COVID-19. Wariant Delta "zaraża błyskawicznie"

Newsy

FG Trade/Getty Images

We Francji wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rzecznika tamtejszego rządu kraj wchodzi w czwartą falę epidemii COVID-19. Za 80 proc. zarażeń odpowiada wariant Delta. W ograniczeniu rozprzestrzeniania się patogenu mogą pomóc szczepienia, niestety zbyt mało Francuzów się na nie zdecydowało.

Francja. Czwarta fala koronawirusa

- Francja weszła w czwartą falę epidemii COVID-19 – potwierdził w poniedziałek 19 lipca rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Jak wyjaśnił, wiąże się to z szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu koronawirusa Delta.

- Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko – dodał rzecznik. Krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni, co stanowi wzrost o 125 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

- Tak gwałtownego wzrostu (zakażeń) nie było - podkreślił Attal i zwrócił uwagę, że szczepienia we Francji "pozostają na niewystarczającym poziomie".

Wariant Delta, który "zaraża błyskawicznie", pojawia się częściej niż inne mutacje wirusa i, według Attala, odpowiada za około 80 proc. zakażeń koronawirusem we Francji.

Liczba hospitalizacji w kraju znów rośnie (+ 43 proc.). Nastąpił również wzrost liczby pacjentów na oddziałach reanimacji o 27 proc., co budzi obawy o przeciążenie szpitali pomimo szczepień na COVID-19.

- Szczepienie ogranicza liczbę poważnych form zakażeń, ale w naszym kraju wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych – zaznaczył rzecznik francuskiego rządu.

Francja. Protesty antyszczepionkowców

- Dzięki szczepionce możemy odzyskać kontrolę nad wirusem, nie poddamy się dyktaturze szokujących obrazów, skandalicznych haseł, haniebnych skrótów – powiedział rzecznik, odnosząc się do protestów przeciwko przepustce zdrowotnej.

Niektórzy demonstranci porównali zapowiedzi rządu dotyczące przepustki z prześladowaniami Żydów w czasie II wojny światowej. Kilkoro miało żółte gwiazdy na ramionach i niosło transparent: - "Pass sanitaire (paszport sanitarny) macht frei", nawiązujący do napisu nad bramą obozu w Auschwitz: "Arbeit macht frei".

Rada Stanu, będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, zaakceptowała w poniedziałek ustawę rządu wprowadzającą paszporty sanitarne. Zmodyfikowała jednak niektóre jej zapisy, w tym zmniejszyła karę z 45 tys. euro do tysiąca lub 9 tys. euro (w przypadku recydywy) za łamanie ustawy, nad którą parlament będzie głosował w tym tygodniu.

Koronawirus we Francji

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4151 osób, do szpitali przyjęto 360 chorych na COVID-19, a 76 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów przebywających w szpitalach wzrosła o 105 i wynosi 7041 – podała Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

W szpitalach zmarło 20 chorych, tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 111 521 od początku pandemii. Przynajmniej jedną dawkę otrzymało od początku kampanii 37 809 568 osób (tj. 56,1 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 30 788 868 osób (tj. 45,7 proc. populacji).

Zobacz także:

Godzina policyjna na popularnej wśród polskich turystów wyspie. "Liczba zakażeń wzrosła czterokrotnie"

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? "Sytuacja będzie analizowana"

Karta Lokalizacji Podróżnego - od kiedy będzie dostępna i kto musi ją mieć?

Zobacz wideo: "Dzień wolności" w Wielkiej Brytanii. Zniesiono większość restrykcji pandemicznych

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości