Newsy

"Atak zabójczych szerszeni" na TVN24 GO - czy naukowcom i pszczelarzom uda się opanować plagę owadów?

Newsy

Photography by Shin.T/Getty Images

Od 30 kwietnia w TVN24 GO będzie dostępny nowy film dokumentalny. "Atak zabójczych szerszeni" odsłoni kulisy walki naukowców i pszczelarzy z plagą wyjątkowo groźnego szerszenia azjatyckiego.

Atak zabójczych szerszeni w USA

Szerszenie azjatyckie są wyjątkowo niebezpieczne i mordercze. Już jeden taki osobnik jest w stanie unicestwić nawet 20 pszczół w przeciągu raptem minuty. Mała grupa szerszeni potrzebuje zaś ledwie 1,5 godziny na to, by całkowicie unicestwić nawet 30 tys. rój. Co ciekawe, te "zabójcze" owady zaczynają zadamawiać się na szerokościach geograficznych, gdzie dotąd były niespotykane. Przykład? USA.

W 2019 r. amerykański pszczelarz Ted McFall odkrył makabryczne straty w swojej liczącej ponad 60 tys. pszczół pasiece. Liczebność roju została dosłownie zdziesiątkowana. "Mordercą" był właśnie szerszeń azjatycki. Co gorsza, to jedna z wielu takich historii. Groźne owady wprowadzają bezład do całego ekosystemu, a dla pszczoły miodnej stają się wrogiem numer 1.

Na TVN24 GO "Atak zabójczych szerszeni" od 30 kwietnia

Nie dość, że COVID-19, to jeszcze "zabójcze szerszenie", które zaatakowały Amerykę - w walkę przeciwko zabójcom pszczół zaangażował się Chris Looney, entomolog z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton, a także eksperci i prawdziwi pasjonaci pszczół: wspomniany Ted McFall, Ruthie Danielsen, ekspert ds. owadów Sven-Erik Spichiger i Conrad Bérubé. Ostatni z grupy bohaterów dokumenty jest równocześnie pierwszą osobą w Ameryce Północnej, której udało się zniszczyć gniazdo zabójczych szerszeni.

Czy jeden nowy, niebezpieczny gatunek zaburzy dotychczasową równowagę amerykańskiej fauny i flory? Pojawienie się szerszenia to nie tylko niebezpieczeństwo dla miodnych pszczół, ale też dla bioróżnorodności, ekosystemu, a także dla gospodarki, przemysłu i rolnictwa.

Dokument "Atak zabójczych szerszeni" będzie można oglądać od 30 kwietnia na platformie TVN24 Go. Przez miesiąc będzie dostępny wyłącznie w serwisie newsowym, a następnie dołączy także do kolekcji discovery+ w Playerze.

Zobacz wideo: Dlaczego szerszenie atakują ludzi?

Zobacz też:

Zaszczep się w majówkę. Bez rejestracji, wystarczy e-skierowanie

Tydzień ulgi dla ucznia. Psychologowie apelują do nauczycieli: "Nauka w stresie jest nieefektywna"

Jedno z polskich miast wprowadza obowiązek szczepień. Które?

Autor: Ola Lipecka

Źródło: TVN

Pozostałe wiadomości