Newsy

Andrzej Szczytko nie żyje. Aktor "Na Wspólnej" miał 65 lat

Newsy

Isabel Pavia/ Getty Images

Zmarł Andrzej Szczytko. Aktor i reżyser był znany widzom z wielu popularnych seriali, m.in. "Na Wspólnej" i "Prawo Agaty". Odszedł w wieku 65 lat. Wiadomość o śmierci przekazał syn artysty.

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko, aktor teatralny i filmowy, reżyser i tłumacz znany z ról w popularnych serialach, nie żyje. Zmarł w piątek 11 czerwca w Poznaniu. Wiadomość o śmierci aktora opublikowało w sieci Radio Łódź.

Andrzej Szczytko zmarł 11 czerwca

Andrzej Szczytko przez lata był związany z Łodzią, gdzie ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz współpracował też z Teatrem Nowym. Wyreżyserował m.in. wielokrotnie nagradzany spektakl "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego.

Aktor wystąpił w ponad pięćdziesięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. "Pogranicze w ogniu”, "Poznań'56”, "Ogniem i mieczem”, "Sensacje XX wieku”, "Tajemnica twierdzy szyfrów” i "Fala zbrodni". Grał też w wielu popularnych serialach takich jak: "Na Wspólnej", "Prawo Agaty", "Stulecie Winnych", "M jak miłość" i "Na dobre i na złe".

Andrzej Szczytko - kariera

Andrzej Szczytko ukończył także Goodman School of Drama na DePaul University w Chicago. W latach 1991-1993 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Instytutu Sztuki Teatralnej w Nowym Jorku. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie. Został odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Na Wspólnej" pomaga Kirillowi choremu na SMA. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Nie żyje ojciec 89 dzieci i mąż 38 kobiet. "Większość pań, z którymi się ożenił, to były biedne dziewczyny lub sieroty z jego wioski"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet

Pozostałe wiadomości