Newsy

Odrestaurowano zdjęcia z Powstania Warszawskiego. "Znaleźliśmy kilkadziesiąt osób, wszystkie są opisane, wiemy, kto na nich jest"

Newsy

Aktualizacja:

1 sierpnia to godzinie 17:00 zawyją syreny w całej Polsce. O godzinie "W" stolica zatrzyma się na minutę. To tradycyjny sposób uhonorowania pamięci walczących o wyzwolenie stolicy. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdradził, co przygotowano z okazji tej wyjątkowej rocznicy.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Najważniejsze uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się tradycyjnie 1 sierpnia. Trwają już jednak od kilku dni. Rozpoczęły się 24 lipca koncertem Tomasza Organka i jego gości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z okazji rocznicy został wydany również wyjątkowy album, zawierający 300 fotografii dokumentujących życie w stolicy podczas powstania. Autorem zdjęć jest Eugeniusz Lokajski, sportowiec olimpijski i żołnierz Armii Krajowej. Dokumentował on losy uczestników zrywu od jego wybuchu do 25 września 1944 r., kiedy zginął w ruinach zbombardowanego domu przy ul. Marszałkowskiej.

- Tomasz Organek dostał od nas album Lokajskiego - zdradził Jan Ołdakowski. - Popatrzył na twarze tych ludzi i powiedział, że nie musi mieć nic więcej i przygotuje płytę - dodał.

Co ciekawe, nowoczesna technologia pozwoliła na wydobycie ze zdjęć twarz osób, które do tej pory pozostawały niewidoczne.

- Nad zdjęciami pracowaliśmy z Muzeum Fotografii z Krakowa - wyjaśnił Jan Ołdakowski - Przez rok były przefotografowywane, czyszczone, nic do nich nie dodawaliśmy, tylko staraliśmy się odtworzyć tekst, który widział Euegeniusz Lokajski. Dzięki zastosowaniu zupełnie nowych technologii udało się znaleźć osoby, których wcześniej nie było widać. Znaleźliśmy kilkadziesiąt osób, one wszystkie są opisane, wiemy, kto na nich jest - podkreślił.

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Jan Ołdakowski zaznaczył, że przez lata Powstanie Warszawskie było postrzegane poprzez pryzmat ruin. Płyta Tomasza Organka ma przybliżyć ludzką stronę tego tragicznego zrywu. Do współtworzenia albumu "Ocali nas miłość" zaproszono znakomitych gości: Magdę Umer, Klaudię Szafrańską i Ralpha Kamińskiego. Koncert, na którym zaprezentowano wszystkie osiem utworów z płyty, był transmitowany na antenie TVN 24.

Oprócz muzycznego i fotograficznego projektu w ramach tegorocznych obchodów zaplanowano również akcję "Korzenie pamięci". Muzeum zaprosiło wnuki i dzieci powstańców, by nagrać z nimi wywiady - o ich babciach i dziadkach, o tym, jakie były ich zwyczaje, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć.

77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszy również bardzo wymowny spot, którego motywem jest hasło: "To od nas zależy, czy było warto".

Godzina "W" w Warszawie 1 sierpnia 2021 r.

Jak wygląda centrum stolicy? Zobacz relację na żywo.

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Miasto oddało cześć bohaterom. Zobacz wideo:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości