Trendy modowe

Moda na wianki. Na jakich uroczystościach możemy je nosić i jaka symbolika się za nimi kryje?

Trendy modowe

Aktualizacja:

Wianek to niewątpliwie bardzo wdzięczny, kobiecy dodatek. Charakterystyczna dla pochodzących ze słowiańskich krajów kobiet ozdoba, właśnie przeżywa swój prawdziwy renesans. Z kwiatowymi wiankami wiążą się też wyjątkowe tradycje - okazuje się, że symbolika poszczególnych kwiatów jest bardzo jasno określona.

Wianki z Ukrainy

Na Ukrainie kobiety noszą wianki właściwie od urodzenia. - Kiedy rodzi się dziewczynka, wplata się jej do wianka kwiaty - wyjaśnia Weronika Marczuk. - Później, kiedy ma rok, wplata się kolejne. (...) Dochodzimy do 12. roku życia dziewczynki i wtedy w wianku pojawiają się maki - opowiada. Najważniejszy jest oczywiście ten ostatni wianek, który zakłada na swój ślub. Warto jednak zaznaczyć, że wianki wykorzystuje się także w zdobieniu wnętrz i tam również mają określoną symbolikę. - Miały chronić domostwo od pożaru, powodzi, ale też miały zapewniać dobrostan - wyjaśnia Beata Bojda, stylistka i charakteryzatorka.

Wianki: idealne ozdoby dla panny młodej

Kwiatowe ozdoby do włosów zdecydowanie przeżywają swój renesans w modzie ślubnej. Kiedyś miały wymiar bardzo symboliczny, dziś stanowią niewątpliwie piękną ozdobę. Sięgają po nie często te panny młode, które marzą o ślubie w stylu rustykalnym czy boho. - Teraz bardzo dużo ślubów odbywa się w plenerze i wianki pasują do takiej stylistyki - wyjaśnia Izabela Janachowska. Popularność uroczystości w stylu boho determinuje pandemia i związane z nią obostrzenia. Ekspertka ślubna przyznała także, że sama jest zdecydowanie fanką welonów. - Okazji do nałożenia wianka jest bardzo wiele, ale żeby nosić welon, to jest jeden jedyny dzień w życiu - wyjaśnia.

Czy wianek można zapleść samodzielnie? Tak. Wystarczy kawałek drucika, taśmy florystycznej, wstążki i kwiaty. Jeśli zadbamy o nie odpowiednio, będziemy je przechowywać w chłodnym miejscu i spryskiwać wodą, to wianek może przetrwać nawet kilka dni.

Zobacz wideo: Welon, czy wianek? Na co powinna się zdecydować przyszła panna młoda?

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Bianka Zalewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości