Koronawirus

Zgromadzenia w dobie koronawirusa. Czy mogą odbywać się próby chóru?

Koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce obowiązują obostrzenia dotyczące organizowania zgromadzeń. Ile osób i w jakich okolicznościach może się spotykać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat, Eliza Kuna.

Spotkania w czasie pandemii

Według aktualnych restrykcji w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób . Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odstępu od innych ludzi. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku imprez i spotkań, lecz wówczas do 5-osobowego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz ludzi, którzy wspólnie mieszkają lub gospodarują z gospodarzem. W kościołach z kolei może przebywać max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Próby chóru w dobie koronawirusa

Jeden z naszych widzów zastanawiał się, jak owe obostrzenia wyglądają w przypadku prób chóru przykościelego. Czy grupa 20-30 starszych osób może się normalnie spotykać i śpiewać w zamkniętym pomieszczeniu?

- Co do zasady, zakazane są wszelkie zgromadzenia publiczne, spotkania czy imprezy powyżej 5 osób, jednak w rozporządzeniu istnieje szereg wyjątków. Wyjątek dotyczy m.in. budynków przeznaczonych na cele kultu religijnego, takich jak np. kościoły. W związku z tym, jeśli taka próba odbywa się w kościele, a zachowane są inne wymogi z rozporządzenia, czyli 15m2 na jedną osobę oraz odstęp 1,5 metra, teoretycznie, tego rodzaju próba mogłaby się odbywać . Pamiętajmy jednak o sensie tych obostrzeń oraz o tym, że wszelkie niekonieczne spotkania powinny być odwoływane - tłumaczyła adwokat, Eliza Kuna.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości