Koronawirus

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniach przeciwko COVID-19

Koronawirus

15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 80. roku życia, później osoby, które przekroczyły 70. Jak zapisać się na szczepienie i dlaczego warto zdecydować się na taką formę ochrony przed COVID-19? O szczepieniach w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej oraz Marek Posobkiewicz, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak się zapisać?

Szczepionka to najlepsza i najskuteczniejsza forma ochrony przed COVID-19. Zapisy na szczepienia mają ruszyć już 15 stycznia. Od tego dnia będą mogli zacząć się zapisywać seniorzy powyżej 80. roku. Rejestracja dla osób po 70. rozpocznie się 22 stycznia. Jak zapisać się na szczepienie? Czy potrzebne będzie nam skierowanie?

- Skierowania z automatu zastały wystawione wszystkim osobom po 80. roku życia, czyli urodzonym w 1941 roku. Na samo szczepienie można się zarejestrować na trzy sposoby - mówiła dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej.

Pierwszy - poprzez internetowe konto pacjenta, gdzie już znajduje się skierowanie. Po wpisaniu lokalizacji pojawią się adresy placówek oraz terminy, z których można wybrać ten najdogodniejszy. Drugi - dzwoniąc na infolinię 998. Wystarczy podać numer pesel, aby umówić się na konkretny dzień. Trzecia opcja to rejestracja bezpośrednio w punkcie szczepień.

- Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie przychodnie szczepią przeciwko COVID-19. Takie punkty szczepień można znaleźć w internecie - dodała specjalistka.

Kto może się zapisać na szczepienie?

Mimo że w pierwszej kolejności szczepionki otrzymają seniorzy, to wszystkie osoby, które chcą się zabezpieczyć przed COVID-19 także mogą zapisywać się na szczepienia.

- Nie dostaną one jednak terminu szczepienia i będą musiały poczekać. Kiedy przyjdzie czas na ich rocznik, otrzymają informację mailową, że mogą wybrać termin szczepienia - powiedziała dr Krajewska.

Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Mimo że lekarze zapewniają, że szczepionka przeciwko COVID-19 stanowi najlepszą formę ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2 i jest bezpieczna, to ciągle wiele osób ma obawy przed przyjęciem. Jak ich przekonać?

W ocenie Marka Posobkiewicza, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19, każdy rozsądny i myślący człowiek, który obserwował to, co działo się w minionym roku będzie chciał się zaszczepić. Koronawirus jest groźny dla każdego z nas bez względu na wiek.

- Musimy pamiętać, że pesel nie jest głównym kryterium odcięcia ryzyka. Niestety mamy bardzo dużo pacjentów młodych 30., 40., 50-latków, którzy nie mieli żadnych chorób współistniejących i przechodzą chorobę bardzo ciężko - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Marek Posobkiewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Co zrobić, gdy hotel anulował rezerwację i odmawia zwrotu wpłaconej zaliczki? Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Restauracje pomagają potrzebującym. W grudniu wydały 65 tys. posiłków dla najuboższych. Kolejne już w styczniu

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości