Koronawirus

Ile trzeba odczekać z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19 po antybiotykoterapii? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Koronawirus

Naukowcy są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. To jedyny sposób, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności. Są jednak osoby, które muszą odroczyć przyjęcie preparatu. Do tej grupy należą ci, którzy w ostatnim czasie przyjmowali antybiotyki. Ile muszą odczekać? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Antybiotyki a szczepionka przeciw COVID-19

Najlepszą formą ochrony przed zakażeniem koronawiruem SARS-CoV-2 jest przyjęcie szczepionki. Choć zaszczepić powinniśmy się wszyscy, to są osoby, które muszą odroczyć swoje szczepienie. Jeden z naszych widzów zapytał, ile dni musi minąć od zakończenia antybiotykoterapii, aby można było przyjąć pierwszą dawkę szczepienia? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Sam antybiotyk nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Przeciwwskazaniem mogą być powody, dla których został przepisany. Na przykład przy zapaleniu płuc antybiotykoterapia trwa ok. 5-7 dni, tym samym szczepienie trzeba odroczyć o dwa tygodnie. W sytuacji, gdy antybiotyki przyjmowane są przewlekle - decyzja należy do lekarza - mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Szczepienia przeciwko COVID-19 - przeciwwskazania

Mimo że szczepienie to jedyna i najskuteczniejsza forma ochrony przed COVID-19, to zdarzają się sytuacje, gdy szczepienie trzeba odłożyć. Przeciwwskazaniem do szczepienia są:

  • ciężki przebieg choroby lub infekcji - jeśli gorączka się utrzymuje szczepienie trzeba odłożyć do czasu jej ustąpienia;
  • zaostrzony przebieg chorób przewlekłych np. cukrzycy czy astmy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz Player.pl.

Zobacz także:

Czy można przyspieszyć termin szczepienia? Adwokat rozwiewa wątpliwości

Koncerty wracają 4 czerwca. Jakie są limity widowni?

Łagodne przebycie COVID-19 a odporność na wirusa. Naukowcy mają dobre wiadomości

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości