Kiedy szczepić ozdrowieńców?
Przechorowanie COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które zapobiegają kolejnemu zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo to osoby, które już chorowały i tak powinny przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeden z naszych telewidzów napisał do nas z pytaniem: Moja mama ma wyznaczony termin szczepienia na koniec kwietnia. Na początku miesiąca skończyła 10-dniową izolację po zakażeniu COVID-19. Czy to prawda, że aby szczepionka była skuteczna, musi upłynąć kilka miesięcy od pokonania choroby? Odpowiedzi udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- W tym przypadku warto się zastanowić nad jego przełożeniem. Gdyby to była moja pacjentka, zleciłbym badanie serologiczne, aby sprawdzić, czy po infekcji organizm wytworzył przeciwciała. Znam przypadki, gdy osoby po przechorowaniu COVID-19 miały wielotysięczny poziom przeciwciał, a to jest przeciwwskazaniem do szczepienia - mówił dr Grzesiowski.
W ocenie specjalisty tak pobudzony organizm nie powinien być dodatkowo stymulowany szczepionką. Tym samym najlepszym rozwiązaniem byłoby - po miesiącu od przechorowania - zrobienie badania i wyznaczenie nowego terminu szczepienia.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły tuż po świętach Bożego Narodzenia. Jako pierwsi szczepionkę otrzymali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, czyli osoby związane z ochroną zdrowia. Następnie antidotum podano seniorom, pracowników oświaty oraz służb mundurowych. Obecnie szczepione są osoby, które urodziły się w latach 60.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Zmiany neurologiczne po przejściu COVID-19. "Co trzeci ozdrowieniec dalej odczuwa skutki choroby"
Autor: Katarzyna Oleksik