Koronawirus

Podróże w czasie pandemii. W jaki sposób możemy uniknąć kwarantanny po powrocie do kraju?

Koronawirus

Aktualizacja:

Kolejne miesiące spędzone w domu nie napawają nas optymizmem. Coraz częściej i intensywniej myślimy o podróżach, wymarzonych wakacjach czy odwiedzinach rodziny mieszkającej za granicą. Jak obecnie wygląda kwestia kwarantanny po powrocie do Polski? Na to pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

Podróże w czasie pandemii – kiedy musimy odbyć kwarantannę?

Im dłużej trwa pandemii, tym więcej pytań rodzi się w naszych głowach. Jak normalnie funkcjonować, zachowując przy tym bezpieczeństwo? Na te pytania staramy się systematycznie odpowiadać wraz z naszymi specjalistami. Niedawno jeden z widzów zwrócił się do nas o pomoc na czacie, na którym wciąż możecie zadawać pytania: czy wracając z Wielkiej Brytanii do Polski własnym samochodem, konieczne jest odbycie na miejscu 10-dniowej kwarantanny?

W przypadku przyjazdu do Polski własnym środkiem transportu, na przykład samochodem, nie będziemy mieli obowiązku poddania się kwarantannie. Inaczej sytuacja wygląda, gdy podróżujemy transportem zbiorowym. Na przykład samolotem lub autokarem. Wtedy istnieje obowiązek 10-dniowej kwarantanny w Polsce

– powiedziała Eliza Kuna.

Jak ominąć kwarantannę po podróży?

Odbycie kwarantanny po podróży nie zawsze jest konieczne. Jak się okazuje, w przypadku gdy na 48 godzin przed wylotem wykonamy test na SARS-CoV-2, a jego wynik będzie negatywny, zwolni nas to z obowiązku odbycia 10-dniowej izolacji w Polsce.

Sytuacja ta zupełnie inaczej przedstawia się, gdy lecimy w odwrotnym kierunku. Od 18 stycznia udając się do Wielkiej Brytanii środkami publicznego transportu, mamy obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu, który wykonany został do 72 godzin przed przybyciem. Ponadto negatywny wynik nie zwalnia nas z obowiązku odbycia 10-dniowej izolacji. Kwarantannie poddani zostają wszyscy turyści przybywający z kraju nieznajdującego się na liście korytarzy podróży.

Osobom podróżującym zalecamy stałe śledzenie obecnej sytuacji, gdyż w dobie pandemii wytyczne zmieniają się bardzo dynamicznie. Przypominamy, że 5 stycznia w Wielkiej Brytanii weszła w życie ogólnokrajowa blokada, która potrwać ma co najmniej 7 tygodni. Z tego względu odradza się podróże z i na wyspy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Koronawirus - mutacja z Wielkiej Brytanii dotarła do Polski. Wirusolog: "Ozdrowieńcy mogą się nim zarazić"

Chorowała na koronawirusa 4 miesiące. Wykryto u niej aż 18 mutacji COVID-19

Czy osoby zaszczepione mogą rozsiewać koronawirusa?

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości